Sağlık Bakanlığı vatandaşı aşı sırası gelen gecikmesin diye ikna etmeye çalışıyordu.

Rivayet odur ki Çin önce vatandaşım demiş, taahhüt ettiği kadar aşı vermiyormuş.

Biontech Pfizer aşısının ilk dozunu yaptıranlar ikinci doz için randevu almışlarsa da iptal edilmişti. Geri verildi. İkinci doz randevusu alamayanlar 6-8 hafta bekleyecekmiş. Bilim Kurulu böyle buyurmuş. İstediği aşıyı alıp toplanamayan kurul böyle buyurmuş.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, acil kullanım onayı verilen Rus Sputnik V aşısı ve koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, aşının ne zaman geleceği ilgili olarak, " 6 aylık zaman diliminde 50 milyon doz aşının gelmesi planlandı. Önümüzdeki mayıs ayından itibaren bu aşıların ilk etabının geleceğini söylemek istiyorum. Önümüzdeki 1 hafta-10 gün içerisinde mayıs ve haziran ayında ne kadar aşının gelebileceği konusu netleşmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Aşılamada mali yükü devlet yükleniyor. İthalatı aracı firmalar yapıyor ve devlete satış yaparak kolayca kâr ediyor. Bu sistem devam ederken ilaç ithalatçılarının da aşı ithal edip vatandaşa eczaneler vasıtasıyla satması devletin yükünü de azaltır, aşıya ulaşmayı da kolaylaştırır.