Nikol Paşinyan

20. Yüzyılın başlarında Rusların verdiği Azerbaycan toprakları üzerinde oturduğu yetmez gibi 1988-1994 yılları arasında Rus birliklerinin de desteğiyle Karabağ ve çevresinde Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan 27 Eylül 2020 sabahı yine Azerbaycan topraklarına saldırdı. Ancak 1990'lı yıllardaki gibi ordusuz, teşkilatsız bir Azerbaycan yoktu. Rusya, İsrail ve Türkiye'den aldıkları silahları çok iyi kullanan Azerbaycan askeri Ermenistan'ı, işbirlikçi Karabağ Ermenilerini, çeşitli ülkelerden gelerek Ermenistan için savaşan Ermeni teröristleri ve PKK mensubu teröristleri perişan etti. 10 Kasım 2020'de Ermenistan yenilgiyi tattı.

9 Kasım 2020'de internet üzerinden ateşkes yapıldı. Ermenistan'da halk isyan etti. Ermenistan başbakanı Paşinyan'ın ofisi ve hükumet binaları basıldı. Paşinyan'ın bilgisayarı da kargaşada kayboldu.

24 Nisan günü ABD başkanı Joe Biden'in Birinci Dünya Savaşı'nda düşmanla işbirliği yaparak Müslüman ahaliyi öldüren Ermenileri göç ettirmesi (tehcir) meselesini çeşitli ülkeler gibi Biden'in de "soykırım" olarak kabul etmesi Paşinyan'ı sevindirdi.

Ermeni Haber Ajansı'nın haberine göre Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ABD lideri Joe Biden'a geçen sene Artsakh'ta (Dağlık Karabağ) savaşı sonrası soykırımın tanınmasının ülkesi için bir güvenlik meselesi olduğunu söyledi. İnternet sitesinde Biden'a bir mektup yayımlayan Paşinyan, "Dünyanın her yerindeki Ermeniler Soykırımın tanınmasını mutlulukla karşıladı ve karardan memnun oldu" ifadelerini kullandı.

Türkiye de karşı atağa geçmeli, gerekirse ABD üslerini kapatıp Kürecik radarının fişini çekmelidir. Bunun yanında Türkiye'de kaçak çalışarak ülkelerinin ekonomisini finanse eden Ermeniler toplanıp sınırdışı edilmeli, Ermenistan ile sınır kapılarımız açılmamalı, Ermenistan'ın ve bu ülkeye uçan diğer ülke uçaklarının hava sahamızı kullanmasına izin verilmemelidir.