24 Nisan 1915. Anadolu'da işgalci düşmanla işbirliği yapan Ermeni nüfusunun Osmanlının diğer vilayetlerine göç ettirilmesi tarihi. Ermenilere göre ise tehcir değil soykırım oldu. Ermenilerin Türklerden toprak ve tazminat isteme hakkı var.

İngilizlerin dünyaya üfürdüğü bu yalanları kabul eden çok sayıda ülke var. Bunda Türkiye'nin diplomatlarımız ASALA Ermeni terör örgütünün saldırılarına uğrayıncaya kadar sessiz kalmasının payı var.

Bir de kötü ABD bağımlısı siyaset ve medyamız var. Her 24 Nisan günü acaba ABD başkanı ne diyecek diye beklerler. İşte dedi. ABD başkanı soykırım yalanına ortak oldu. Olduysa ne oldu?

Eğer bir soykırımdan bahsedilecekse o zaman bu konudan bağımsız olarak Müslümanlara ve Türklere Balkanlarda ve Kafkasya'da, Kırımda ve Doğu Türkistan'da yapılan onlarca zulüm sayısız katliam var. Bunların hepsini dile getirmeliyiz.

Tarihin olmadığını ispatladığı bir olayı soykırım olarak niteleyenlere karşı biz neden uğradığımız zulüm ve katliamları  dile getiremiyoruz?

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan'da 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yaptığı açıklamada "soykırım" ifadesini kullandı. Böylece Biden, 1981 yılında yaptığı açıklamada aynı sözcüğe yer veren Ronald Reagan'dan bu yana "soykırım" terimini kullanan ilk ABD başkanı oldu. ABD Kongresi'nin her iki kanadı da 2019 yılında 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlayan kararları kabul etmişti. Amerikan basınında yer alan haberlerde, Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesinin ABD'nin Türkiye ile ilişkilerde insan hakları konusunda verdiği önemin bir yansıması olduğu yorumları yapıldı.

Bize göre Biden, Türkiye'yi yönetenlerin ne kadar yerli, milli ve omurgalı olduğunu test etti?

ABD üsleri, askeri varlığı ve diplomatik misyonlarına yönelik resmi bir adım atılmadığına göre Biden hedefine ulaşmış görünüyor.

EN BÜYÜK RESMİ TEPKİ AZERBAYCAN'DAN GELDİ

Beştepe sessizliğini sürdürürken Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Biden'in sözlerine tepki gösterdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı ve bunun "tarihi hata" olduğunu bildirdi.

SİYASİ PARTİLAERDEN TEPKİ

ABD başkan adayı Joe Biden'ın Ocak ayında verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Onu darbeyle değil seçimle devireceğim" ifadelerini kullandığı konuşmasının gündem olmasıyla, Biden'a AKP, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi'nden tepkiler geldi.

HDP NE MAL OLDUĞUNU GÖSTERDİ

Bölücü terörle işbirliği halinde olan HDP, 15 Temmuzda Ermeni diasporasının gözüne girmek için elinden geleni yaptı.

HDP'nin tavrında parti içindeki kripto Ermenilerin payı olduğu düşünülüyor.