Bol bol özelleştirdik. Ucuz pahalı demedik sattık.

Borç yiğidin kamçısıdır dedik. 80 Yılın borçlanma miktarlarını kat kat geçtik.

Yapılan yatırımları gelecek 20-30 yılın kamu gelirlerini harcayarak yaptırdık. Yol, köprü, hastane, havalimanı maliyetleri bu yap-işlet modeliyle arttı da arttı. Bu hasta garantili-uçak garantili-geçme garantili ödemeler de iç ve dış borç listesinde adı yer almayan borçlar olarak sırtımıza bindi.

Vergileri artırdık. Aracı olanın MTV’si ile 2000’e girerken depremin yaralarını sarmak için çıkarılan ÖİV ve pırlantadan alınmayıp, yatlarda kullanılan mazottan alınmayıp takside, kamyonda, otobüste ve traktörde kullanılan mazottan alınan ÖTV uçtu. Yeni otomobil alacakların işi daha kötü oldu.

Yine de para yetmedi.

Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesi veya yedek akçesi denen meblağı da hazineye aktarıverdik.

Olmadı.

Derken Merkez Bankasında var olduğu söylenen 128 Milyar ABD dolarının buharlaştığı iddia edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinden kimlere ne şekilde satış yapıldığını yurttaşların bilme hakkı olduğunu, bu nedenle “128 milyar dolar nerede?” sorusunu sormaya devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı da olan Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı dönemini de kapsayan son 2 yılda Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar doların eksildiğini savunan CHP’nin bu konuda bilboardlar ve parti binalarına astığı afişlerle başlattığı “128 milyar dolar nerede?” kampanyasına karşı yargı devreye girmişti.

Afişlerle ilgili “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle soruşturma başlatılmış, emniyet birimleri eliyle de afişler birer birer indiriliyor.

Derken açıklamalar da geliyor.

Sözcü gazetesine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan salgın döneminde harcandığını belirtmiş.

Bir açıklama da Hamza Dağdan geliyor: 128 Milyar dolar kasada…

Son açıklama Nurettin Canikli’den gelmiş: “128 milyar dolar nereye gitti? Dolar ucuz fiyattan mı satıldı? Birilerine peşkeş mi çekildi?’. Detaylandıralım, Merkez Bankasının doğrudan veya dolaylı olarak ticari bankalar üzerinden piyasaya verdiği dolarlar piyasada oluşan fiyattan satılır. __Merkez Bankası, doların fiyatını belirlemez. Fiyat piyasada oluşur. Merkez Bankası piyasada oluşan fiyattan dolar satar. Bu nedenle, Merkez Bankasının doları ucuza veya pahalıya sattığına ilişkin değerlendirmeler en hafif ifade ile cehalet ürünüdür. 128 milyar doların nereye gittiğini olabildiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışalım. 2019 ve 2020’de dolar kimlere satılmış? Cari açığın finansmanı için Merkez Bankası 30 milyar dolar döviz satmış. (2019’da cari denge + 6,8 milyar dolar, 2020’de cari açık -36,8 milyar dolardır.) Yani 30 milyar doları ithalatçılar satın almış. 2019 ve 2020’de toplam 36 milyar dolarlık altın ithalatı gerçekleştirildi. 75 milyar doları Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler tarafından satın alınmış. Yani 75 milyar dolarlık Türk Lirası cinsinden hesaplarını dolara çevirmişler. Bu 75 milyar dolar, Türkiye’deki bankalarda hesaplarda durmaktadır.”

Biz bu işten bir şey anlamadık.

Yap-işlet sözleşmeleri neden gizli? Onu da anlamadık. Ticari sır mı? Parasını ödediğimiz sözleşme bizden niye gizlenir ki?