Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden sonra Donbas sınır bölgesinde de Rusya ile gerginlik yaşayan Ukrayna semalarını NATO uçaklarına açtı.

Ukrayna hükümeti askeri operasyon sinyali vermemiş olsa da Rusya’ya diplomatik baskı uygulamaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Avrupa Birliği de Kiev’e tam destek verdi ve kritik bir karar aldı. Ukrayna hava sahasının zaten NATO uçaklarına açık olduğu ilan edildi. Bu, NATO savaş uçaklarının kesintisiz olarak Ukrayna hava sahasında devriye gezmesine izin verdi.

Ukrayna, NATO uçaklarını Donbas sınırına ve Ukrayna-Rusya sınırına çekmeyi planlıyor. Rusya sınırındaki gerginliğin önemli ölçüde artması bekleniyor.

Rusya’nın da karşılık olarak komşu Beyaz Rusya’ya asker ve uçak gönderebileceği söyleniyor.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı Ukrayna’dan alarak kendi topraklarına kattığını ilan etmesi, Soğuk Savaş’tan bu yana Batı ile Moskova arasındaki en büyük krize işaret ediyordu. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, Kırım’ı Rusya toprakları olarak tanımayı reddetti.

Rusya ile iyi ilişkiler içindeymiş gibi görünen Türkiye de Suriye’de, Libya’da ve Ukrayna’da ilan edilmemiş de olsa Rusya ile hasım durumda.