Açıklama, 4 Nisan Uluslararası Mayın Bilinçlendirme ve Mayın Harekatı Günü'nde ADA Üniversitesi'nde düzenlenen bir brifingde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı - Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Daire Başkanı Hikmet Haciyev'den geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı, uluslararası toplumun kara mayınları tehdidini ortadan kaldırmadaki rolünün çok önemli olduğunu söyledi. 

Hajiyev, 30 yıllık Ermeni işgali sırasında Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde çok sayıda mayının gdöşendiğini belirtti.

"Bu, Ermenistan'ın savaş suçlarının bir örneğidir ve Ermenistan'ın uluslararası yükümlülükleriyle çelişir. Ermeni tarafı, Azerbaycan tarafına bir mayın haritası vermiyor. Azerbaycan sivil halkının hakları büyük ölçüde ihlal ediliyor."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın sivil nüfusunu hedef almak için kasıtlı olarak mayın kullandığını söyledi.

"Bu etnik temizliğin bir tezahürü," dedi. "Ermenistan'ın Azerbaycan'a mayınlı alanların haritalarını vermemesi, güvenilir bir işbirliğinin kurulmasını engellemektedir. Azerbaycan'ın verimli topraklarında mayınlar yayılıyor, bu da Azerbaycan'ın sürdürülebilir kalkınmasını engelliyor.

"Azerbaycan sivil toplum örgütleri ve medya, Azerbaycan halkını kara mayınları tehdidi konusunda eğitmeye aktif olarak katılıyor."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı, hem sivil halkın hem de Azerbaycan ordusunun kara mayını tehdidine maruz kaldığını söyledi:

"Mayınları temizlemek zor ve çok harcama gerektiriyor" dedi. Mayınların temizlenmesi sürecinde BM kuruluşları ve diğer ülkelerle aktif olarak işbirliği yapıyoruz."