OPEC plus bakanlarının 15. toplantısında, günlük ham petrol üretimi önümüzdeki üç ay içinde kademeli olarak 1,1 milyon varile yükselecek. Azerbaycan da 1 milyar varile çıkarma kararını destekledi.

Enerji Bakanlığı 525.az'a göre İşbirliği Bildirisi'ne göre Azerbaycan'ın günlük ham petrol üretimini Mayıs'ta 8.000, Haziran'da 7.000, Temmuz'da ise 10.000 varil artıracağını bildirdi.

Böylece Azerbaycan'ın yeni üretim taahhütleri Mayıs'ta 115.000, Haziran'da 108.000 ve Temmuz'da 98.000 varil olacak. Ülkedeki günlük ham petrol üretimi Mayıs ayında 603.000 varil, Haziran ayında 610.000 varil ve Temmuz ayında 620.000 varil olarak sürdürülecek.

Azerbaycan Enerji Bakanı Parviz Şahbazov, küresel petrol piyasasının OPEC ve gözlemci ülkelerin yeterli ve esnek kararlarına duyduğu güvenin ve "İşbirliği Bildirgesi" katılımcıları arasındaki dayanışmanın istikrarsızlık dönemlerinde önemli olduğunu söyledi. Bakan, düzenleyici tedbirlerde ve bütün kalkınma senaryolarını dikkate alarak düşünceli, ihtiyatlı davranmanın önemini vurguladı: “Bizim için temel hedef, petrol piyasasında ortak çıkarlara hizmet eden bir denge sağlamaktır. Bu sefer OPEC ve birlikte hareket eden ülkelerin kararının da piyasa dinamiklerini dengeleme çabalarına katkı sağlayacağını düşünüyorum. "

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) üyesi ülkelerin Enerji Bakanlarının geçen yıl Aralık ayında yapılan toplantısında Ocak 2021'de günlük ham petrol üretiminin günlük 0,5 milyon varil olarak tahmin edilmişti. (OPEC) üyesi ülkelerin Enerji Bakanlarını aylık toplantıları ile önümüzdeki aylarda kotalar kademeli olarak 2 milyon varile çıkarılacak. Bu kapsamda Ocak 2021'den itibaren yapılan aylık toplantılarda Şubat, Mart ve Nisan aylarında Ocak ayı üretim kısıtlamaları sabit tutulmuştur. Yeni anlaşmaya göre, OPEC ülkeleri için üretim yükümlülükleri Mayıs ayında 6,5 ​​milyon varile ulaşacak. Haziran ayında 6,2 milyon varil ve Temmuz ayında - 5,76 milyon olacak.

Dünya petrol piyasasını istikrara kavuşturmak için, OPEC ve OPEC dışı petrol ülkeleri arasında koordineli faaliyetlere dayalı bir OPEC + formatı oluşturma girişi Ocak 2016'da Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ortaya konulmuştu.