Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, okullarda Öğrenci Andı’nın okunmasını sona erdiren Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden Danıştay 8. Dairesi’nin kararını bozdu. Okullarda artık Öğrenci Andı okunmayacak.

Mustafa Kemal Atatürk’ün onayıyla 1933 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından yazılan Öğrenci Andı, Türkiye’de ilk kez 2013’te, Çözüm Süreci döneminde kaldırılmıştı. O dönem başbakanlık görevini yürüten Recep Tayyip Erdoğan, andın kaldırılma gerekçesini “Reşit Galip, insanları kafataslarına göre sınıflandırıyordu” ifadesiyle açıklamıştı. Bu olayın ardından Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim – Sen) kararın iptali için Danıştay’a dava açmıştı.

Çözüm Süreci’nin sonlanmasının ardından Danıştay 8. Dairesi 2018 yılında açılan iptal davalarını kabul ederek, Öğrenci Andı’nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiş, andın yeniden okunmasına karar vermişti. Danıştay 8. Dairesi’nin bu kararına rağmen Öğrenci Andı okullarda okutulmaya başlanmamıştı. Sebep de Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kararı temyize götürmesiydi.

Aradan geçen sürede MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli karara tepki göstermişti. Bahçeli'nin parti kongresine giderken sıkıntısını hafifletici bir tedbir gibi Yargıtay Başsavcılığı HDP'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Asıl büyük tepki ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den geldi. Akşener, Doğu Türkistan meselesinde olduğu gibi "Andımız" konusunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eleştiri oklarını yöneltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Andımız İstiklal Marşı'dır" dedi.

*          *          *

Geçmişten adam hisse kaparmış.. Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

'Tarih'i 'tekerrür' diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?..