Alınan ilk bilgilere göre, Bitlis'in Tatvan ilçesinin Nemrut Dağı eteklerinde bir Cougar tipi bir askeri helikopterimizin düştüğü bilgisi alındı. Helikopter 13:55'te Bingöl'den kalkmış ve saat 14:25'te irtibat kesilmişti. Bunun üzerine askeri birlikler tarafından ve insansız hava araçları ile yapılan aramalarda helikopterin düştüğü tesbit edildi.

Helikopter düştüğü haberi üzerine çok sayıda ambulans, sağlık ve güvenlik ekibi bölgeye sevk edildi. Düşen helikopterin askeri bir helikopter olduğu yönünde bilgiler alınırken, kazada 9 şehidimiz olduğu, 4 personelin de yaralı olduğu öğrenildi.

Kaza ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın twitter hesabından açıklama yapıldı. Bakanlık açıklaması şöyle:

"Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetlerimize ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiş, helikopterdeki kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehid olduğu, 4’ünün yaralandığı belirlenmiştir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil Milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz."

Şehid olan askerlerden birinin Elazığ'daki 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş olduğu öğrenildi. Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.

Şehidlerimizin kimlikleri de belli oldu:

Korgeneral Osman Erbaş

Topçu Asb.Kd.Çvş. Nazmi Yılmaz

İsth.Alb. Şentürk Aydınyer

Per.Bnb. Alptekin Köprülü

Bkm.Yzb. Salih Sarioğlu

Huk.Yzb. Ender Uzunçakmak

Bkm.Asb.Kd.Bçvş Mehmet Demir

Mu.Asb.Kd.Üçvş Omer Umulu

PUzm.Çvş Hakan Gül Tayfun Kureş

Gökhan Uysal

Şükrü Karadirek

Tolga Demirci

Eurocopter Cougar, Eurocopter tarafından üretilen çift motorlu, orta ağırlıkta, çok amaçlı askeri helikopter modelidir. Aérospatiale Puma modelinin geliştirilmiş versiyonudur. Sivil havacılıkta eşdeğeri Eurocopter Super Puma'dır. TSK tarafından AS-532UL versiyonu kullanılmaktadır.