Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Galina Bayterek, yakın zamanda Rusya'dan Kırgızistan'daki Rus üssüne S-300 füze sistemleri ve silahlı insansız hava araçlarının ulaştırılacağını açıkladı. Sözcü Bayterek, Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un, Rusya'nın başkenti Moskova'ya 24-25 Şubat'ta yaptığı ilk yurt dışı resmi ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı.

Caparov'un Rusya ziyaretinin verimli geçtiğini belirten Bayterek, "Yakın zamanda Rusya'dan S-300 füzeleri ve silahlı insansız hava araçları ulaştırılacak. Bu da Rusya'nın, Kırgızistan'ın ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) ile Avrasya Ekonomik Birliğinin (AEB) dış sınır güvenliğinin sağlanmasına önemli katkı sağlayacak" dedi.

Bayterek, temaslarda, güvenlik, ekonomik iş birliği, COVID-19 ile mücadele, göçmen işçilerinin sorunları, eğitim, bilim ve kültür konuları, doğal gaz ve yakıt tarifelerinin ele alındığını da açıkladı.

Kırgızistan'daki Rus askeri hava üssü, KGAÖ çerçevesinde başkent Bişkek'e 25 kilometre mesafedekii Kant kentinde 2003'ten bu yana faaliyet gösteriyor.