Bugün 48'den fazla ülkenin ordusunda ve güvenlik güçlerinde kullanılan bir tabancadan bahsedeceğiz: Glock.

Glock, Avusturya yapımı bir yarı otomatik tabancadır. Silah, 1980'lerin başında Avusturya Silahlı Kuvvetleri için geliştirilmiş olup 1982 yılında üretimine başlanmıştır.

Piyasanın, asılsız dayanıklılık ve güvenilirlik endişeleri ve havalimanlarındaki metal dedektörlerinde tespit edilememe endişelerine rağmen şirketin en kârlı ürün yelpazesi haline geldi. Silah, günümüzde 48'den fazla ülkenin ordusunda ve güvenlik güçlerinde kullanılmaktadır.

Glock tabancaların gövdesi, polimer'den imal edilmiştir. Polimer, çelikten yüzde 86 daha hafif olmasına karşın, daha dayanıklıdır. Hasar verdirmek hemen hemen imkansızdır. Bu tabancalar, -40 derece ile +70 derece arasındaki sıcaklıklarda vazife icra edebilir.

Şirket 1963 yılında Deutsch-Wagram’da Gaston Glock tarafından kurulmuş olup ilk silah modeli olan Glock 17, P80 adı altında Avusturya Ordusu için geliştirilmiştir. Glock 17 daha sonra birçok polis teşkilatının tutulan silahı haline gelmiştir. Kapasitesi 17+1 olup, silahın x-ray cihazlarında gözükmediği ve metal dedektörlerinden geçirildiğinde metal dedektörlerinin ötmediği inanışı tamamen yanlıştır, böyle bir durumda söz konusu değildir.

Bu konuda şunu da belirtmek isteriz ki silahın sanılanın aksine sadece küçük bir bölümü polimer’den yapılmıştır ve polimerin kullanım sebebi silahın daha hafif olmasıdır. Ayrıca bu kullanılan polimerin içine, çelikte karıştırılır. Zaten Glock’larda kullanılan polimer cinsi olan polimer 2 X-Ray cihazlarında görünebilen bir maddedir. Silah tamamiyle polimer ya da benzer bir maddeden üretildiği varsayımına göre bile silahın içindeki mermiler X-Ray cihazında gözükür. Silahın %83 civarında bir kısmı(ağırlığına göre)çelikten oluşmaktadır. Ayrıca Glock 18 modeli yarı otomatik ve tam otomatik atış özelliğine sahiptir ve bu modelin 17-19-31-33 mermilik şarjörleri bulunur.

Glock .40 S&W mermilerini kullanan silahı üreten (Glock 22 & Glock 23 1990 ) ilk firmadır (Smith Wesson’dan sonra) ve bu pazarda satış açısından Smith Wesson’u geçmiştir. 2006 ortalarına göre, ABD’de Glock 22 polislerin en fazla kullandığı tabancadır. Ayrıca Glock’un .357 SİG, 380 ACP, 10mm, .45 ACP ve 45 GAP (Glock otomatik tabanca) mermilerini kullanan birçok modeli bulunur. Glock’un açıklamalarına göre Glock tabancaları 100’den fazla ülkede 2.5 milyon’un üzerinde satmıştır.

Basit yapısı ile Glock tabancalar, akranlarına nazaran yarı yarıya daha az parça sayısına sahiptir.Örnek vermek gerekirse; Glock-17, sadece 33 parçadan meydana gelir. Birkaç adet pin tüm tabancayı bir arada tutar. Tabanca üzerinde tek bir vida bile bulunmaz. Glock tabancaları, sadece basit bir alet ile parçalarına ayırabilir ve tekrar birleştirilebilir.

Glock tabancaların gövdesi, polimer’den imal edilmiştir. Polimer, çelikten yüzde 86 daha hafif olmasına karşın, daha dayanıklıdır. Hasar verdirmek hemen hemen imkansızdır. Bu tabancalar, -40 derece ile +70 derece arasındaki sıcaklıklarda vazife icra edebilir. Glock tabancaların metal aksamlarının yüzeyleri “Tenifer” adı verilen özel bir işlemden geçirildiği için, bir elmas sertliğindedir. Aşınmaya karşı paslanmaz çelikten çok daha dayanıklıdır.

Glock, silahlarındaki tasarımlarda en ince ayrıntıyı bile gözden kaçırmamıştır. Tabancaların elde rahat tutulabilmesi için, kabza dizaynına özel bir önem verilmiştir. Ergonomik yapısından kaynaklanan özellikleri ve namlu ekseni ile ağırlık dağılımı arasında kurulan denge nedeni ile, en zor koşullarda bile isabetli atış mümkündür. Polymer esaslı kabza, titreşim ve geri tepmenin diğer tabancalara nazaran daha az hissedilmesini sağlar. Özel namlu karakteristikleri sayesinde namlu çıkış hızı ve isabet yüzdesi oldukça yüksektir. Geri tepmeyi yumuşatmak için, C modellerinde (17C, 19C, 20C, 21C, 22C, 23C, 31C, 32C) özel bir tasarım uygulandı. Bu tasarımda, namlu ucuna yerleştirilen iki adet yarık sıcak gazların dışarı atılması sağlar. Müsabaka atış tabancası olarak kullanılan .40 kalibre Glock-24C modelinde ise, bu yarıkların sayısı dörttür.

Bu yeni 45′liği diğer akranlarından ayıran en büyük özellik alışılagelmiş .45 ACP mermi kullanılamamasıdır. Yeni Glock-37 için tamamen yeni bir mühimmat .45 Glock üretildi. Çapı .45 kalibrelik ACP mermilerle aynı olmasına karşın boy itibarı ile ondan 1.78 milimetre daha kısadır. Böylelikle, Glock tasarımcılarının senelerdir yapmaya çalıştıklarını daha fazla mermi taşıyan bir 45′lik üretimi başarıldı. Glock-37 şarjöründe 11 adet .45 kalibrelik mermi taşıyabiliyor. Silahların tamiri kolay ve ucuzdur. Sökülüp takılması çok kolaydır.

Glock firması çeşitli modellerde ürettiği bıçaklarla da tanınmaktadır.