Türk Konseyi üyesi ülkelerin enerji bakanları ağ üzerinden çevrimiçi toplantı yapacaklar. Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Parviz Shahbazov'un ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantının açılış konuşmaları Bakan Shahbazov ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev tarafından yapılacaktır.

Toplantıda Üye ve Gözlemci Devletlerin Enerji Bakanlarının konuşmaları yer alacaktır. Toplantıya Kazakistan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Nurlan Nogayev; Kırgızistan Cumhuriyeti Enerji ve Sanayi Bakanı Kubanuchbek Turdubaev; Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; Özbekistan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Alişir Sultanov; Macaristan İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı Enerji Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Attila Steiner katılacaktır.

Bakanlar Üye ve Gözlemci Devletler arasında enerji alanında çok taraflı işbirliğinin mevcut durumunu değerlendirerek; geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesinde ve ayrıca bölge içi enerji bağlantılarının iyileştirilmesinde işbirliği fırsatları hakkında görüş alış verişinde bulunacaklardır. Bakanlar ayrıca;

- Yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimi için uygun çerçeve ve uygun yatırım ortamı sağlanması,

- Enerji verimliliği ve ileri enerji teknolojileri ile ilgili en iyi uygulamaların ve bilgilerin paylaşılması,

- Üye Devletlerde üretimi yapılmakta olan petrokimya ürünleri için yurtdışı dağıtım kanallarının oluşturulması,

- Gazlı ve elektrikli araçlar gibi çevre dostu toplu taşıma araçlarının geliştirilmesinde deneyim alışverişi.

- Üye Devletler arasında petrol mühendisliği alanında bir ortak teşebbüs kurulması, konularını ele alacaklardır.

Türk Konseyi Enerji Çalışma Grubu birinci toplantısı, Bakanlar Toplantısı öncesinde 23 Şubat 2021 tarihinde yine çevrimiçi formatta gerçekleştirilecektir.

Toplantıyı takiben sonuçları hakkında daha fazla bilgi kamuoyu ile paylaşılacaktır.