Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması amacıyla bir süre önce bazı bankalar tarafından başlatılan fiziki altın toplama kampanyaları diğer bankalarca da farklı adlarla uygulanmaya başladı. Vatandaşı aldı bir düşünce: Altın hesabı mı, evde altın mı?

Yangın, deprem, sel gibi afetlerde evinizdeki Türk lirası, döviz, altın ve buna benzer emtia enkazla birlikte atılabilir mi? Gayet tabii.

Evinizde Türk lirası, döviz, altın ve benzeri bulunursa kimin hedefi olursunuz? Hırsızların. Hatta yalnız malınız değil, canınıza da kasd eden hırsızlar olabilir.

Faiz yemek istemiyorsunuz. Döviz alıp başka bir devletin parasını desteklemek istemiyorsunuz. Devalüasyon sonucu dar günler için dişinizden tırnağınızdan artırdığınız üç beş kuruşun da eriyip gitmesini istemiyorsunuz. Günümüzde hemen herkesin imkânı ölçüsünde ve farklı sâiklerle tasarruf yapma çabası içinde olduğu bir gerçektir. Kuşkusuz tasarruf yaparken tasarrufa konu olan şeyin değerini koruması oldukça önemlidir. Zira bir yandan birikim yaparken diğer taraftan biriken değerin kendi kendine erimesi birikim mantığına ters olduğu gibi bu durum tasarrufu yapan kişinin de istemeyeceği bir şeydir. Vakıa bu olmakla birlikte bugün kullandığımız kâğıt para çağımızın en büyük iktisadî problemlerinden biri olan enflasyon nedeniyle sürekli değer kaybetmektedir. Mesela yıllık yüzde on enflasyonun olduğu bir ülkede tasarruf sahibinin bir yılda biriktirdiği 10000 lira, yıl sonunda nominal olarak aynı kalsa da bin liralık bir değer kaybına uğradığı için alım gücü itibariyle 9000 liraya düşecektir. Neticede eldeki para, her yıl enflasyon oranında değer kaybına uğrayacağından dolayı tasarruf edilen para sürekli olarak erimeye devam edecektir. Çare altın. Altın da tehlikeli. İşte burada bankaların altın hesabı devreye giriyor. Ama fiziki altın da verebilmeli banka. Gram gram külçe altın. Eski tarihli, yeni tarihli fark etmesin.

Farklı sebeplerden dolayı altın satın alacak olan kişiler farklı çarelere başvurmaktadırlar. Çoğu zamanda altın satın alabilmek için başvurulan tek yer kuyumcular olsa da sadece bununla kalmamaktadır. Bankadan satın alacağınız altın yalnız internet veya mobil şube üstünden yatırım amaçlı alınabilecek gram altın değildir. Tüketici olan kişiler çeşitli zamanlarda ve durumlarda bankalardan fiziki altın satın alırlar. Geçmiş yıllarda bankalardan altın alımı ve satımı yetkisine giren kanunla tüketicilerin de fiziki altın alabilmek için başvuruyu bankalara yapması mümkün oldu.

Fiziki altında muhafaza etme sorunu olduğunda fiziki altın alarak güvenlik sorununu göz ardı etmemelisiniz. Gram altın hesabı açtırarak altınınızı bankada güvenli ellere teslim edebilirsiniz.

Ziynet veya lira altın hesabı açan bankalar oldukça sınırlı olduğundan bu işlemi her bankada gerçekleştiremeyebilirsiniz. Gram altın hesabı ise hemen hemen bütün bankalarda mevcuttur. En isabetli seçim de budur. 24 Ayar ve belli gramajda altın ziynet ve lira altınlar gibi eskidikçe veya işçilik adı altında değer kaybetmez. Bankanızdan yıllar sonra ister değerinde para ister külçe altın olarak birikimlerinizi çekebilirsiniz.