Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ya da müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek isteyen adaylara Eğitim Yönetimi Sertifika Programı eğitimi mecburi hale getirildi.

Yayımlanan yeni yönetmeliği göre Eğitim yönetimi sertifikası programı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce verilecek, yine aynı şekilde eğitim programının içeriği, süresi ve başvuru yapacak adayların seçimi de Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Ayrıca Eğitim yönetimi sertifikası yüz yüze ya da uzaktan eğitim şeklinde olabilecek.

2003 Yılından bu yana yönetmelik sık sık değişti. Eski bir bakan yönetmelik değiştirmeyi yeterli bulmayıp taşradaki okullara bizzat müdür de atadı.

2014 yılında çıkarılan bir kanuna eklenen geçici maddeyle okul ve kurumların müdür ve müdür yardımcılarının yönetim görevini geçici görev kabul edip dört yılla sınırlandırıldı. Böylece yönetim görevleri hükumetin desteklediği sendikaya verildi. Mezkur sendika bu kez de görevlendirilen üyelerinin kadrolu yönetici olmasını talep etti.

En son Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği 21/6/2018 tarihinde 30455 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Yani çokta uzun bir süre geçmemişti aslında. Ondan bir önceki yönetmelik ise, 22/04/2017 tarihinde yayımlanmıştı. Yani o yönetmelik de halen sıcaklığını muhafaza etmekteydi. Öyle görünüyor ki, bizde göç hep yolda düzeliyor.

Yönetim alanında yüksek lisansı yok sayan son değişiklik ise bürokratlarla akademisyenler arasında ihtilaf konusu oldu.