Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev, Kırgızistan Cumhuriyeti yönetiminin daveti üzerine 28 Ocak 2021'de Bişkek'te düzenlenen Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un yemin törenine katıldı.

Törene birçok milletlerarası kurumların başkanları ve temsilcileri, eski cumhurbaşkanları, meclis başkanları, başbakanlar ve Kırgızistan'da akredite büyükelçilerin yanı sıra tanınmış siyasi kişiler ve aydınlar davetli olarak katıldı.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov yemin töreninde yaptığı konuşmada, asli görevinin Kırgızistan'ın ekonomik olarak gelişmiş, dinamik, güçlü ve hür, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı duyulan ve gençlerin geleceği konusuna önem veren bir ülke olmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Caparov, ülkede yaşanan son olaylarla ilgili endişelerini dile getiren ve Kırgızistan'a daimi olarak destek veren Rusya ile ilişkilerin önemli olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı ayrıca, Kırgızistan ile Türk Dili Konuşan Ülkelerin arasındaki işbirliğine özel bir vurgu yaparak Türk Konseyi’nin uluslararası kuruluşlar içindeki aktif rolünü sürdüreceğine dair güvence verdi.

Yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanı milletlerarası kuruluşların başkanları ile bir araya geldi. Yeni seçilen Cumhurbaşkanı yemin törenine iştirak etmelerinden ötürü kendilerine teşekkür etti.