Azerbaycan ve Türkmenistan, Aşkabat’ta tarihi bir anlaşmaya imza attı. Azerbaycan ve Türkmenistan’ın, aralarında uzun yıllardır anlaşmazlık konusu olan Hazar Denizi’ndeki ihtilaflı petrol yatağında; keşiflerin, işletmenin ve kullanımın iki ülke tarafından ortak yürütülmesi konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

Türkmenistan’da “Serdar”, Azerbaycan’da da “Kepez” adıyla anılan, hangi ülkeye ait olduğu ve nasıl işletileceği konusunda yıllardır iki ülke arasında anlaşmazlığa yol açan petrol yatağı konusunda anlaşma sağlandı. Azerbaycan ve Türkmenistan tarafından, Hazar Denizi’nde yer alan ve bundan sonra "Dostluk" adıyla anılacak olan petrol yatağının ortak işletilmesi konusunda, 21 Ocak 2021 günü Mutabakat Muhtırası imzalandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Aşkabat’ta Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile "Dostluk" petrol yatağında, yeni sondajların, işletmenin ve kullanımın iki ülke tarafından ortak yapılması konusundaki anlaşmayı imzaladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov ise imza törenine video konferans ile katıldılar.

Azerbaycan ve Türkmenistan’a ait alanların tam ortasında yer alan yatağın, yaklaşık 60 milyon ton petrol rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor.

kabar.kg