Temmuz ayında Meclis'ten geçen 7253 sayılı sosyal medya kanunu 1 Ekim 2020  itibarıyla yürürlüğe girdi. Yeni kanun çerçevesinde sosyal medya şirketlerinin Türkiye'ye temsilci atamaları gerekecek. Temsilci atamayan şirkete Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından resmi uyarı yapılacak. Resmi uyarının yapıldığı tarihten sonraki 30 gün içinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir temsilci atanmaması durumunda yaptırım uygulanmaya başlanacak. Temsilci atama mecburiyeti Türkiye'de 1 milyondan fazla takipçisi olan platformları ilgilendiriyor. Facebook, Google ve Twitter bu kriteri karşılıyor. Servis sağlayıcılar temsilcilerinin bilgilerini Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) iletecekler.

Türkiye’de Temsilci atamayan sosyal medya ağlarına reklam yasağı getirilecek. VK (Rus), Google ve Youtube (ABD), Tiktok (Çin) ve Dailymotion (Fransa) firmalarının ardından şimdi de Linkedin (ABD) de Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. Türkiye’de temsilci atayacağını duyuran sosyal medya ağı sayısı 6’ya çıktı. Reklam yasağının uygulanmasının BDDK, Merkez Bankası, Vergi Denetimi Kurulu ve ilgili tüm kamu kurumları tarafından takip edileceği bildirildi. Temsilci atamayı kabul etmeyen sosyal medya ağlarına son aşamada bant daraltma cezası uygulamaya konulacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından dün yaptığı paylaşımda, kamuoyunda “sosyal medya yasası” olarak bilinen 7253 sayılı Kanun’un 1 Ekim 2020’de yürürlüğe girdiğini, bu kapsamda Türkiye’de günlük erişimi 1 milyonu geçen sosyal ağların ülkeye temsilci ataması gerektiğini ifade etti.