Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında gerçekleştirilen seçimlerden önce miting meydanlarında, "Polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve diğer idarecilerin emeklilik ek göstergeleri 3 bin 600’e çıkarılacak" demişti. 2019 Yılında yapılan mahalli seçimlerde aynı söz tekrar tekrar verildi.

Sağ kalanlar görecektir, belki 2023 seçimlerinde de bu söz verilecektir. Ancak itibardan tasarruf (!) etmeyenler sıra vaatleri yerine getirmeye gelince tasarruf etmeye başlayacaklardır.

24 Haziran Seçimleri sonrasında, memur ve memur emeklileri, haklı olarak, verilen sözlerin tutulması, mali durumlarında kısmi iyileşme sağlayacağı düşünülen ve bu bağlamda kamuoyunda sembol hale gelmiş 3.600 ek göstergenin verilmesi beklentisi içine girmişlerdir.

Zaten memurlar çalışırken bu değişikliğin pek fazla bir getirisi olmadığını bilmekte, emeklilikte insanca yaşayabilmek için bu vaadin hayata geçirilmesini talep etmektedirler.

3 Yıla yakın zamandan beri her sorulduğunda "Çalışma yapılıyor" cevabı verenlere sormak lâzım: Anayasayı, temel kanunları değiştirmek için bu kadar çalışma yapmış mıydınız?