Özbekistan, 1 Şubat'a kadar İngiltere, İtalya, Danimarka, Avusturya, Avustralya, Hollanda ve Güney Afrika ile uluslararası uçuşlar  ile ilgili kısıtlamaları artrdı. Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı basın servisinden alınan bilgiye göre, bu karar, Korona virüsü ile Mücadele Özel Cumhuriyet Komisyonu tarafından, bu ülkelerde zorlu bir epidemiyolojik durumun sürekliliği göz önüne alınarak verildi.

Daha önce, bu ülkelerde yeni bir COVID-19 mutasyonu tesbit edilmesi sebebiyle 21 Aralık - 10 Ocak tarihleri ​​aralarında Almanya da olmak üzere bazı ülkelerle olan trafiğe  kısıtlamalar getirilmişti.

Bu ülkelerin vatandaşlarının ve bu ülkelerde daimi olarak ikamet eden vatansız kişilerin ve son 14 gün içinde bu ülkeleri ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının kısıtlama süresi boyunca Özbekistan'a girişlerinin yasak olduğu biliniyor.

Son 14 gün içinde Birleşik Krallık (İngiltere), İtalya, Danimarka, Avusturya, Avustralya, Hollanda ve Güney Afrika'da bulunan ve Özbekistan'a üçüncü ülkeler üzerinden giriş yapan Özbekistan vatandaşları ve ülkede ikamet eden vatansız kişiler, bir karantina merkezinde veya otelde 14 günlük karantinaya tabidir.

Özbekistan'da 12 Ocak 2021 tarihi itibarıyle toplam koronavirüs enfeksiyonu vaka sayısı 77 bin 663 oldu. 76 134 Hasta iyileşti. 617  Can kaybı var. 912 Kişi  de tedavi görüyor.