Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından (YTB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanlığın koordinasyonda yürütülen ve Türkiye'nin uluslararası yükseköğrenim  Türkiye Bursları, uluslararası öğrenci hareketliliğindeki yerini her geçen gün pekiştiriliyor. 2010 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığı Bursu, Hükumet Bursu vb. adlarla verilen burslar 2011 yılında "Türkiye Bursları" adıyla toplanmıştı.

Dünyanın bütün ülkelerine açık olan Türkiye Bursları 2021 yılı başvuruları, 10 Ocak-20 Şubat 2021 tarihleri arasında alınacak. Başvurular, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim almak isteyen adaylara açık olacak. Yüzlerce ülkeden öğrencilere Türkiye'nin en prestijli üniversitelerinin kapılarını açan burslara, "www.turkiyeburslari.gov.tr" adresinden müracaat edilecek.

MÜRACAAT İÇİN GEREKLİ BELGELER

- Geçerli bir kimlik belgesi veya geçerli bir pasaport

- Adayın yakın tarihli bir fotoğrafı (Başvuru sistemine yüklediğiniz fotoğrafın kendinizin uygun bir portresi olması gerektiğini lütfen unutmayın, tanımlanamayan aday fotoğrafları başvurunuzun değerlendirmesine zarar verecektir)

- Ulusal sınav puanları (herhangi bir uluslararası nitelik veya sertifikaya sahip olmayan adaylar için gereklidir)

- Diploma veya geçici mezuniyet belgesi

- Akademik transkriptler (çevrimiçi ekran görüntüleri ve onaylanmamış transkriptler başvurunuzun değerlendirmesini zayıflatacaktır)

- Uluslararası sınav puanları (GRE, GMAT, DELF, YDS, YÖS… vb. Seçilen üniversite ve program için gerekliyse)

- Dil testi puanları (seçilen üniversite ve program için gerekliyse)

- Bir araştırma önerisi ve yazılı çalışmanızın bir örneği (sadece doktora adayları için).