Çin'in en büyük sözde özerk bölgesi Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur ve diğer Müslüman azınlıkların bir bilgisayar programı tarafından "rastgele ve keyfi" olarak seçilerek tutuklandığı iddia edildi.

Söz konusu bilgisayar programının Doğu Türkistan'ın sokak ve caddelerine yerleştirilen güvenlik kameralarına bağlı yapay zeka metoduyla işlediği, şüpheli davranışlarda bulunanların bu yolla tespit edildiği belirtiliyor.

Söz konusu verilerin Çin polis raporlarının sızdırılması sonucu elde edildiği açıklandı.

HRW söz konusu raporun 2016 ile 2018 arası dönemle ilgili bilgi verdiğini, adı açıklanmayan kaynaktan daha önce de ses ve görüntü kayıtlarının elde edildiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca Çinli yetkililerin "hassas bir ülkeyle bağlantısı olan Bayan T" kod adlı Uygur kadının, kız kardeşine ait yabancı numaradan defalarca arandığı ve bu sebeple de gözaltına alınarak sorgulandığı bilgisi yer aldı. HRW ayrıca söz konusu Uygur kadının ailesine o zamandan beri ulaşılamadığını belirtti.

Birçok kişinin tutuklanması için ise yurt dışındaki akrabalarıyla telefon görüşmesi yapması yeterli oluyor. Bu yolla Çinli güvenlik birimleri için, söz konusu keyfi tutuklamalara dayanak oluşmuş oluyor.

Kaynak: Euronews