Özbekistan ve Kırgızistan, 50 milyon dolarlık kayıtlı sermaye ile bir yatırım fonu kuruyor.

Kırgız-Özbek Yatırım Fonu, 50 milyon dolarlık kayıtlı sermaye ile kuruluyor. Kırgızistan hükümetinin basın servisinden alınan bilgiye göre, Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Sardor Umurzakov ile Kırgızistan Başbakanı arasında yapılan görüşmede bu kararın alındığı belirtildi.

Görüşme Özbekistan'ın Fergana vilayetinde gerçekleşti. Katılımcılar ayrıca gümrük alanında iş birliği üzerine bir çalışma grubu oluşturmayı ve gelecekte ikili işbirliğini genişletmek ve derinleştirmek için bir yol haritası imzalamayı kabul etti.

Buna ek olarak, taraflar, ortak yatırım projeleri ve endüstriyel işbirliği projelerinin 25 Aralık'a kadar uygulanmasına ilişkin bir dizi konuyu ele almaya karar verdiler.

Toplantıda ayrıca, her iki ülkenin ihracat coğrafyasını genişletmek için uluslararası taşımacılık ve iki ülkedeki ortak ticaret, lojistik ve toptan dağıtım altyapısı da dahil olmak üzere ulaştırma endüstrisinin gelişimi ele alındı.

2020 yılının 10 ayı boyunca Kırgızistan ile Özbekistan'ın dış ticaret hacmi 736,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun 622,4 milyon doları Kırgızistan'ın Özbekistan'a  ihracatı, 113,9 milyon dolar da Özbekistan'dan ithalatı oldu.