Avakado yaprağının faydaları,insan sağlığı üzerinde oldukça önemlidir.Avakado yaprağı içerisinde bol miktarda bulundurduğu yağ yakıcı bir antioksidan enzim olan "Glutathion" sayesinde hem yaşlılığı geciktirmekte hem de zayıflamayı sağlamaktadır.

Avakado yaprağı ile yapılan çay, zayıflamak isteyen kişilerin son yıllarda çok kullandığı bir ürün olmuştur. Antioksidan maddelerin kırışıklığı giderdiği ve bedenin yaşlanmasını geciktirdiği bilinmektedir.

Aynı zamanda Avakado yaprağı çayının kanser hücrelerinin üremesini de yavaşlattığı iddia edilmektedir. Bu yönüyle bilim adamlarının ilgisini çekmiş olan Avakado yaprağı üzerinde şu günlerde araştırmalar yapılmaktadır.

30 gram Avakado yaprağını bir litre suya konarak 5 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra ateşten alınır ve 20 dakika demlenmeye bırakılır.20 dakika sonra soğutmadan içilir.Günde 4-5 defa belirli aralıklarla birer bardak içilir.

Gerek Akdeniz bölgesi halkından kişilere ve gerekse şifalı bitkilerle meşgul olanlara göre böbrek iltihaplarına faydası vardır. Her gün düzenli olarak Avakado yaprağı çayı içenlerin böbrek iltihapları kısa süre içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır. Ayrıca böbrek taşını da eriterek düşmesini sağlar.

Safra kesesi taşı olan hastalar içinde taş düşürücü olarak kullanılabilir.

İdrar yolu iltihaplarını söktürür.

Prostat iltihabı ve büyümesinde faydası vardır.

Mideye çok faydası olan bu bitki, mide ülserlerinde ve gastritte tedavi edici özelliği vardır.

Basur kanamalarında oldukça faydalı olan Avakado yaprağı çayı onikiparmak bağırsağı iltihabına da iyi gelir.

İçerdiği "Glutathion" ile çok etkili bir hücre koruyucusudur. Çünkü içeriğinde antioksidan maddeler bulundurur.Antioksidan maddeler yaşlanmayı geciktirir,kırışıklıkları önler.

Avakado yaprağı çayı iyi bir kanser tümörlerini baskılayarak kanser hücrelerinin yayılmasının önüne geçer.

Var olan tüm meyveler arasında protein bakımından en zengin olan meyvedir.Bol miktarda E vitamini de içerir.Bu vitamin cilt ve kalbi korur ve dolaşımı rahatlatır.

Potasyum ve B6 bakımından zengin olması kadınlar için oldukça önemlidir. Özellikle hamile olan kadınların hamilelik dönemlerinde bu çayı içmeleri kaybettikleri bir çok minerali doğal yollardan almalarını sağlar.

Özellikle son dönemlerde ilim adamlarının araştırmaları sonucu Avakado yaprağı çayının zayıflattığını açıklamaları sonucu bir çok diyetisyenler tarafından zayıflama çayı olarak önerilmektedir.

Avokado yaprağı çayı nasıl demlenir?

3 ila 4 parça taze avokado yaprağını iyice yıkayın. Yaprakları ezerek 2 bardak suyun içinde yaklaşık 10 dakika kaynatın. Kaynayan çayın ılımasını bekleyin ve ardından yaprakları çıkarın. Bal gibi sağlıklı bir tatlandırıcı ekleyerek çayınızı tüketebilirsiniz. (Tarif bize ait olmayıp internet kaynaklarından derlenmiştir. Aynı tarifi temizlenip gölgede kurutulmuş yapraklarla da uygulayabilirsiniz.)