Türkiye’nin son olarak Karabağ’da savaşın dengesini değiştiren İHA (İnsansız Hava Aracı) teknolojisi, Rusların ilgisini çekti.

Bayraktar SİHA’larının İstanbul Hadımköy’deki üretim ve AR-GE tesisini görüntüleyen iki Rus gözaltına alındı.

Savcılık, önce turist sonra gazeteci olduklarını söyleyen Aleksey Petruşko ve İvan Malışkin için 3 gün ek gözaltı süresi kararı aldı.

Son zamanlarda gerek TEI, gerekse özel sektörden BAYKAR, İHA (İnsansız Hava Aracı), SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ve TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) geliştirmede önemli adımlar attılar. Üretilen araçlar Suriye, Libya ve Karadağ'da kendini isbatladı. Bu sistemlarden satın alan Ukrayna'nın da işgal ve ilhak ettiği Kırım ve diğer bölgelerde Rus hava savunma sistemlerinin yerlerini tesbit edip görüntülerini aldığı haberleri de yayılmıştı.

Sistemlerin bazı aksamını satan Kanada, Karabağ'da kullanılması üzerine ambargo uygulamasına başlamış bu vesile ile motor ve optik sistemlerin de yerli üretimi çalışmaları hızlanmıştı. 2020 Ekim ayında bir müjde veren Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından, TEI tarafından geliştirilen yerli üretim uçak motorunun görüntülerini paylaşmıştı. Bayraktar, test görüntülerinin bir ay öncesine ait olduğunu belirterek denenen motorun prototip değil, seri üretim motoru olduğunun altını çizmişti. Bayraktar, yerli motor için "Dünyada bu sınıfta açık ara en yüksek performans değerlerine sahip uçak motoru" dedi.