Fransa'da Senato'dan sonra Milli Meclis de hükümete, sözde "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni" tanıması çağrısı kararını onayladı.

Meclis'te sembolik değere sahip karar, 3 "hayır" oyuna karşı 188 "evet" oyuyla kabul edildi. 16 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Kararda, Dağlık Karabağ meselesinin nihai çözüme kavuşturulması ve sivil halkın güvenliğinin teminat altına alınması gerektiği belirtildi.

Fransız hükümetinden Avrupalı ortaklarıyla Dağlık Karabağ bölgesine insani yardımları ulaştırması istendiği belirtilen kararda, Fransız hükümetine "Türkiye'nin Dağlık Karabağ ihtilafındaki rolü nedeniyle Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecini Avrupalı ortaklarıyla yeniden değerlendirmesi" çağrısında bulunuldu.

Kararda, Fransız hükümetine sözde "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni" tanıma çağrısı yapıldı.

Hatırlanacağı gibi 1992-1993 yıllarında Karabağ'da Azerbaycan toprakları Ermenistan tarafından işgal edilmiş, sözde Karabağ Cumhuriyeti kurulmuş, milyonlarca Azerbaycan Türkü evsiz, barksız kalıp Azerbaycan'ın diğer bölgelerine sığınmıştı. Sözde devleti Ermenistan dahi tanımamış, Birleşmiş Milletler Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu tasdik etmişti.

Azerbaycan-Ermenistan arasında ateşkes ilan edilmiş, meselenin barış yoluyla halledilmesi AGİT-Minsk grubu eş başkanı üç ülke olan Rusya, ABD ve Fransa'ya bırakılmıştı. O günkü durumdan memnun olan Ermenistan yanlısı bu üç ülke 27 yıl Azerbaycan'ı oyalamış, hiç bir iş yapmamıştı.

Ermeni tarafı mevcut durumla yetinmiyor, Azerbaycan'ın diğer bölgelerine de saldırıyordu. Azerbaycan da saldırılara cevap veriyor, büyük savaşa hazırlanıyordu. 27 Eylül 2020'de Ermeniler Tovuz'a saldırdı. Karşı taarruza geçen Azerbaycan ordusu şehidler vererek topraklarını geri almaya başladı. 10 Kasım 2020'de Rusya'nın arabuluculuğunda ateşkes imzalandı. Ermeniler çekilmeye başladı.

Azerbaycan'ın zaferinden rahatsız olan Fransa ortalığı karıştırmaya devam ediyor. Görünen o ki Ermeniler de bu gazla ateşkesi tekrar ihlal etmeye hazırlanıyor.