Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistan TV kanalında yayınlanan programda, ülkenin başkentinin Türkistan'a taşınabileceği söylentilerine yorum yaptı.

Gazeteci, son zamanlarda bu tür söylentilerin sosyal ağlarda yayıldığını kaydetti ve bu tür söylentilerin makul bir sebebi olup olmadığını sordu.

Nursultan Nazarbayev bunun için bir sebep olmadığını söyledi.

Nazarbayev: "Evet, Türkistan (Yesi) uzun bir geçmişi olan bir şehirdir. Bütün Türk dünyasının manevi merkezidir. Ama şimdi başkenti taşıyamayız. 200 bin nüfuslu eski Akmola artık büyük bir metropol haline geldi. Burada bir milyon 200 binden fazla insan yaşıyor. Nur-Sultan adını da almış. Burada her bina benim gözetimimde ve benim katılımımla yapıldı. Bu nedenle Nur-Sultan şehrini geliştirmeye devam edeceğiz ” dedi.

Kazakistan bağımsızlık ilan ettiğinde başşehri Almatı idi. Çok geniş toprakları olan ülkenin bazı bölgelerinden Almatı'ya ulaşım kolay değildi. Nazarbayev, Akmola kasabasını Astana (Osm. Asitâne) adıyla başşehir yaptı ve yeniden imar ettirdi. Türkistan kasabasına da önce Ahmet Yesevi Kazak-Türk Üniversitesi kuruldu. Sonra da kasaba, içinde bulunduğu vilayetin merkezi yapıldı. 1991 yılında Kazakların çoğunluk olmadığı Kazakistan, Nazarbayev'in gayretleriyle Kazakça bilmeyenin cumhurbaşkanı adayı olamadığı bir ülke haline geldi.