Ermenistan'ın 27 Eylül 2020'de Azerbaycan'a yönelik son askeri saldırısına cevaben Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, 27-28 yıldır işgal altında olan topraklarını işgalden kurtarmak için Karabağ'ı kurtarma savaşını başlattı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri personeli, Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda kahramanca ve yiğitçe savaşmış, Ermenistan silahlı kuvvetlerine ezici darbeler indirmiş, Ermenistan tarafından işgal edilmiş topraklarda yıllarca inşa edilen girift tasarımlı mühendislik tahkimatlarını ve savunma sistemlerini yıkıp geçmiştir.

Cesur ve korkusuz Azerbaycan askeri ve subayları, stratejik tepeleri, Ermeni silahlı kuvvetlerinin elindeki elverişli muharebe mevzileri, çok sayıda top, roketatar ve havan ve zorlu coğrafi şartlar ve iklimle savaşarak Ermenistan'ı yenmeyi başardılar. Karabağ'ın tacı olan Şuşa'nın kurtuluşu, dünya savaşı tarihindeki eşsiz askeri operasyonlardan biridir.

Yaklaşık 30 yıldır özlemi çekilen Azerbaycan toprakları, şehitlerin kanı ve canı pahasına işgalden kurtuldu. Muharebe harekat planlarının son derece profesyonelce hazırlanması, yüksek teknolojilerin uygulanması, farklı birlik türlerinin etkin koordinasyonu, havada mutlak üstünlük, manevra kabiliyeti ve Azerbaycan ordusunun diğer taktik ve stratejik avantajları personel saflarındaki kayıpları önemli ölçüde azaltmıştır.

Ancak savaş kayıpsız değildir.

Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin 2783 askeri savaşta şehid oldu.

Bunların arasında 103 askerin kimliğinin DNA analiziyle belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

100'den fazla asker kayıp. Onları bulmak ve ailelerini bilgilendirmek için gerekli önlemler alınıyor.

Şu anda 1245 asker sağlık kurumlarında tedavi ediliyor.

Şehid düşen askerlerin adları, doğum tarihleri, rütbeleri ve şehid oldukları yer hakkında ayrıntılı bilgi kamuoyuna verilecektir. İlgili devlet kurumlarının çalışanlarından meydana gelen bir komisyon bu yönde çalışmalarına devam etmektedir.

Ermenilerin kayıpları ise (Karabağ ve Ermenistan Ermenileri dahil, PKK ve diaspora Ermenileri hariç)  şöyle: 8.472 ölü, 13.000 yaralı, 502 esir, 3.000 kayıp ve firari.