Marmaray’da uygulanmakta olan vapurlar, metro ve İETT aktarma indirimi, TCDD’nin itirazı sonucu mahkeme kararıyla kaldırıldı. İBB’nin geçen hafta UKOME’ye getirdiği aktarmanın devam etmesi yönündeki teklif, merkezi yönetim temsilcilerinin oy çokluğuyla reddedildi.

Bugün sona erecek “Aktarma alır” uygulamasıyla, Marmaray'a aktarma yapan tam İstanbulkart kullanan bir Istanbullu, 3.50 TL metro ücreti ödedikten sonra 3.50 TL daha ücret ödeyerek yolculuğunu Marmaray Hattı'nda 7.00 TL toplam ücretle tamamlıyabiliyor. Marmaray'dan sonra vapur, metro ve İETT otobüsleri gibi diğer toplu ulaşım araçlarında yapılan yolculuklarda ise aktarma indirimi devam edecek.

Böylece İstanbullular için Kadıköy metrosu ve vapur veya otobüs daha cazip hale gelecek.

İstanbullular, bu tutumun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının muhalefete mensup olması sebebiyle yapıldığını düşünüyor.

Diğer taraftan, Marmaray bilet fiyatları hakkında çıkan yanlış haberlere dair açıklama yapıldı. Buna göre Marmaray biletlerinin ücretlendirmesi durak sayısına göre 6 kademe olarak belirlenmiş olup yolcular bindikleri durağa göre en kısa mesafe olan 1-7 durak arasında tam 3,50 TL, indirimli 1,70 TL, en uzak mesafe olan 36-43 durak uzaklıkta tam 7,75 TL, indirimli 3,50 TL ödemektedir.