Ganire Paşayeva

Cavid Natıkoğlu Hüseynov, 19 yaşındaki şehidimiz!

Tovuz’un çocuğu, ailesinin sevdiği, Azerbaycan’ın oğlu, halkının sevgilisi olarak doğdu.

Cavid, iki erkek ve iki kız kardeşin ortancasıydı. Cavid, 3 Nisan 2001’de Tovuz şehrinde doğdu. Dokuz yıl Nasraddin Tusi’nin adını taşıyan Tovuz şehir lisesinde, son iki yıl Tovuz Mahir Elekberov ortaokulunun lise kısmında okudu. 2018 yılında Azerbaycan Gençler Tekvando Şampiyonu olan Cavid, çeşitli bölgesel, milli, milletlerarası müsabakalara katılmış ve onur verici ödüller almıştır.

18’inci yaş gününü kutladı ve yeni bir yaşa girdiği 4 Nisan 2019’da askere gitti.

Cavid hava savunma sisteminde görev yaptı. Askerlik görevi sırasında topraklarımızın kurtarılmasında özel hizmetlerde bulunan silah arkadaşlarının gururla anlattığı Cavid, Tatar, Cebrayil, Fuzuli, Hocavend’deki savaşlarda kahramanca yerini aldı.

31 Ekim’de Hocavend’in Tug köyündeki çatışmalarda şehid oldu. Tovuz  mezarlığında büyükbabası, büyükannesi ve amcasının yanına defnedildi.

Kardeşi Şahin, telefonda son görüşmelerinin 29 Ekim 2020’de olduğunu söylüyor. “Daha hızlı ilerliyoruz; Umarım Karabağ’ı kurtarırım ve muzaffer bir asker olarak eve geri dönerim…”  Cavid dediği gibi eve döndü. Galip olarak… Şehid olarak!

Ruhun şad olsun! Zaten şehidler daha bu dünyadayken ruhlarının ebedi mutluluğunu kazanmışlardır.

Her insanın iki adı vardır: Biri, yakınlarının doğumda verdikleri ve resmi belgelerde yazılı olan ad; diğeri kendi kahramanlıkları, yaptıkları ile hayat yolculuğunda kazandığı ad, halkın verdiği ad…  Cavid’in büyüklerinin verdiği ad güzel bir addır. Cavid adı, Azerbaycan’ın şairi ve düşünürü, Türk birliği fikrinin bestecisi, Stalin’in Türk aydınlara uyguladığı katliamın kurbanı Hüseyn Cavid’den bu yana milli, Türkçü fikirlere sahip olanların benimsediği bir addır. Bir şehidin adı, vatanının bir evladı için en yüksek unvan, resmi ve gayri resmi adların en yücesidir. Cavid, adının manası da “baki”, “ebedi” demektir zaten.

Şehidimiz Cavid! Şimdi düşünün ki güzel bir adı ve güzel bir kader olan Cavid’in “şehid” unvanı hem halkın dilinde ezber hem de resmen onaylanmış bir unvan! 19 yaşında halkın, devletin takdirini kazanmak; ailenin, neslin, ülkesinin şerefini yüceltmek; Azerbaycan halkının sevdiği bir evladı olmak, iftihar kaynağı olmak başlı başına bir hadisedir.

Biz, böyle bir hadiseyi başından geçiren gençlerimizin, fedakar askerlerimizin, muvazzaf askerlerimizin, kısacası şanlı ordumuzun adına 44 güne sığmayacak hadiselerin şahidi olduk. Hadiselerle dolu günlerden geçtik. Güne sığmayan günler, aya sığmayan aylar, yıla sığmayan yıllar yaşadık. Bu hadiselere şahid olmanın  mutluluğunu bize yaşattığı için Tanrı’mıza binlerce şükürler olsun!

Devletimizin bayrağı yükseklerde dalgalansın!

Şehidlerimizin ruhlarına sonsuz saygılarımızla!