Kırgızistan Dışişleri Bakanlığının bildirdiğine göre 25 Kasım 2020'de Kırgızistanla Kazakistan arasında varılan anlaşma çerçevesinde, COVID-19 salgınının yayılmasına karşı toplam değeri yaklaşık 77,7 milyon Kırgız somu olan Kazakistan tarafının 400 sun'i solunum cihazı ile  2 milyon adet tıbbi maskeden meydana gelen insani yardım Bişkek'e getirildi.

Kazakistan, Kırgızistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev'in 28-30 Ekim 2020 tarihlerinde Kazakistan Cumhuriyeti'ne yaptığı çalışma ziyareti sonucunda Kırgız tarafına insani yardım sağlanması konusunda karar almıştı.

Toplam ağırlığı 16 ton olan insani yardım kargosu, bütün sıhhi ve epidemiyolojik standartlara uygun olarak Kırgızistan Sağlık Bakanlığına teslim edilmek üzere kara yolu ile Bişkek'e getirilmiştir. İnsani yardım nakline ilişkin resmi bugün (tören 26 Kasım 2020) tarihinde Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri, Kazakistan'ın Bişkek Büyükelçiliği ve iki ülke medyasının katılımıyla gerçekleştirilecektir.