Türkiye'de her yıl geniş bir mesleki katılımla kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü bu yıl salgın tedbirleri sebebiyle kutlanamayacak.

Öğretmenler her yıl 24 Kasımda ekonomik ve sosyal durumlarını düzeltici tedbirler bekledikleri bu günde hiç olmazsa geçmişte sözü verilen ama hayata geçirilemeyen sözlerin gerçekleştirilmesini bekliyorlar.

İşte o sözlerden bir demet:

  • Öğretmen akademisi: Yönetici atamayı siyasetin oyun alanı olarak gören bir zihniyetten bu vaadin gerçekleştirilmesini beklememek gerekir.
  • Liyakat: Akademilerle aynı durum.
  • 3600 Ek Gösterge: Çalışırken değilse de hiç olmazsa emeklilikte rahat etmeyi uman öğretmenler, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği sözden beri bekliyorlar.
  • Öğretmenlik Meslek Kanunu: Özellikle Türk Eğitimsen yöneticilerinin gerçekleşmesini bekledikleri muhalefetin de dile doladığı bu vaat geçmişten ders almadıklarını gösteriyor. 2011'de 652 sayılı KHK, 2014'te 6528 sayılı kanun asıl maksat ne olursa olsun geçici maddelerin uygulanması merkez, taşra, yurtdışı, okullar ve kurumlarda ne kadar yönetici varsa hepsinin görevden alınması ile sonuçlanmış; boşalan kadrolar bir sendikaya teslim edilmişti. Eğitim tarihimizde böyle uygulamalar 12 Eylül 1980 sonrasında bile bu kadar yaygınlaşmamıştı. Şimdi cilalı bir "Öğretmenlik Meslek Kanunu" çıkarılır, geçici bir maddeyle malum sendikaya verilen kadrolar kalıcı hale getirilirse "Meslek Kanunu" isteyenler, bu isteklerinin neye mal olduğunu görecekler ama vakit geçmiş olacak.
  • Kadro: Öğretmenlerin kadrolu atandıkları takdirde çalışmayacakları varsayımına dayanan bir anlayışla sözleşmeli olarak atanması, KPSS'den sonra istismar ve kayırmaya müsait mülakat yapılması, göreve başladıktan sonra istismar ve kayırmaya müsait adaylık kaldırma sistemi uygulamalarına son verilmelidir.
  • Atanamayan öğretmenler: Eğitim Fakülteleri ve öğretmenlik mesleğine kaynak olarak kabul edilen diğer yüksek öğretim programlarına planlı olarak öğrenci alınması yoluyla atanamayan öğretmenler sıkıntısı ortadan kaldırılmalıdır.

Büyük fedakârlık  göstererek, geleceğimizin teminatı olan sevgili yavrularımızı yetiştiren, onlara iyiyi ve doğruyu gösteren, milli ve manevi değerlerimizi, doğru insan ve vatandaş olmayı, Cumhuriyet değerlerini, vatan ve millet sevgisini öğreten, çağın gerektirdiği bilgi düzeyine ulaştıran öğretmenlerimize armağan edilen bu anlamlı günü idrak etmenin mutluluğunu milletçe yaşarken; kutsal görevlerinin bilinciyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şevk ve heyecanla vazifelerini yerine getireceklerine inandığımız  öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutlar, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk  olmak üzere, şehit olan ve ebediyete irtihal eden öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, öğretmenlerimize mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyoruz.