Antifriz, İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusya’da bulunan ve aşırı soğuk havadan etkilenerek hareket ettirilemeyen Alman tanklarını çalıştırmak ve hareket ettirmek için kullanılmıştır. İlk kez burada araçlar için antifriz kullanılmaya başlanmıştır. Antifriz, su ile birleştiğinde donma noktasını düşüren kimyasal bir maddedir. Araçların tamamında kullanılan antifriz, radyatörlerin içindeki su ile karıştırıldığında suyun donmasını engeller. Antifriz’in donma derecesi -30 derecedir. Ayrıca kimyasal bir madde olması sebebi ile motor parçalarının paslanmasını ve çürümesini engellemek için de kullanılır.

Antifriz koyulurken oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ülkemizin iklim koşullarını dikkate aldığımızda %50 den fazla antifriz kullanılmaması gerekir. Yani radyatördeki su miktarı ile antifriz miktarının maksimum aynı olması gerekmektedir. Araçlara antifriz eklenmesi yapmadan önce bir cihaz ile ölçüm yapılmalı ve kadar antifriz koyulması gerektiğine karar verilmesi gerekmektedir.

Özellikle kış mevsimlerinde araçların korunması için büyük bir önem arz eden antifriz genellikle araç sürücüleri tarafından sadece kış mevsimlerinde kullanıldığı düşünülür. Fakat antifriz sadece kış mevsimlerinde değil, diğer mevsimlerde de araçlarda koruma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Antifriz, araçların motorlarındaki soğutma suyunun donmasına engel olur.

Antifriz, soğutma sisteminin pas tutmasını da engeller. Araçtaki soğutma sıvısı ile çalışan sensorlar için de faydası olan antifriz, bu sensorların daha düzgün olarak çalışmasını sağlar. Araçlara koyulan soğutma suyunun hareketini daha kolay hale getirir.

Soğutma suyunun kaynama derecesini de yükseltir.

Araçlarda dört mevsim antifriz kullanılması radyatörün pas tutmasını da engeller. Antifrizin kalorifer sistemine de faydası bulunmaktadır. Antifriz araçlardaki kalorifer sistemini korur ve ömrünü uzatır. Kalorifer sistemlerinin kısa sürede arıza yapmasını da engeller ve uzun süreler boyunca hiç bir sıkıntı ve problem çıkarmadan kullanılmalarına imkan tanır.

Antifriz kullanırken kullanılan antifriz markalarına özellikle dikkat edilmelidir. Piyasada çok sayıda markanın antifrizleri bulunmaktadır. Araçlarda antifriz ihtiyacı olduğu zaman kaliteli markaların ürünlerini tercih etmek gerekmektedir. Aksi takdirde kalitesiz, ne olduğu bilinmeyen antifrizler hem aracınıza hem de aracın motoruna fayda sağlamazlar, aksine motora büyük zararlar verebilirler.

Antifriz tek başına kullanılan bir kimyasal değildir. Araçlarda su ile karıştırılarak kullanılması gerekir. Antifrizin tek başına kullanılması zararlı olabileceği gibi, üzerinde yazan karışım oranlarına uymadan kullanıldığında da motora zarar da verebilmektedir.

Antifriz kullanırken üzerlerindeki karışım değerlerini kontrol etmeli ve buna göre hareket ederek karışımı koymak gerekmektedir. Genellikle Türkiye’de kullanılan antifrizlerin tamamında %30 ile %50 arasında antifriz koyulması, diğer kısmının su olması gerekmektedir. Araçlarda koruma için yılda bir kez antifrizin değiştirilmesi gerekiyor.