Salgın ne kadar yayıldı? "Maske, mesafe, temizlik" derken salgın kontrol edilemez olunca yeniden tedbirler zinciri geldi.

Umreden, Paris'ten, İran'dan gelenlere dikkat diyorduk. Kurban bayramında iller arası seyahat etmesek diyorduk. Okullar açılırsa öğretmenler tehlikede diyorduk...

Önce Bilim kurulu toplandı. Tavsiyelerde bulundu. Sonra Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı.

Cumhurbaşkanının açıklamalarından alınacak tedbirlerin bir özetini çıkardık.

İŞTE ALINAN YENİ TEDBİRLER!

-Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

-Ara tatilde olan okullardaki eğitim öğretim dönem sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek. AVM'ler, marketler, restoranlar, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.

-Sinemalar sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak. Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.

-Kıraathanelerimizin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.

-Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

-Şehirlerimizin ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek. İl Hıfzıssıhha Kurulları bu sınırlamayı genişletebilecek. Kamu ve özel sektör işyerlerindeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi uygulamasına hassasiyet gösterilecek.

Allah sonumuzu hayreylesin.