Balıkesir Üniversitesinde öğrenim gördüğü sırada II. Karabağ Savaşı’nın çıkması sonrası ülkesine dönerek cepheye koşan Mammadagha Safarov şehit olmuştu. Kahraman öğrencinin acı haberini duyuran Balıkesir Üniversitesi Rektürü Prof.Dr. İlter Kuş, Safarov’un ailesine Şükran Beratı verdi ve ailesine bir de duygu dolu mektup yazdı.

Azerbaycan’ın Ermeni işgali altındaki Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı tarihi harekat zaferle sonuçlandı. Zafer için bir çok Azerbaycan askeri şehadete yürüdü. Bu askerlerden birisi de Balıkesir Üniversitesinde öğrenim gördüğü sırada cepheye giden Mamadagha Safarov’du. Balıkesir Üniversitesi, kahraman Azerbaycan askerinin adına Şükran Beratı hazırladı. Rektör Kuş ise Safarov’un ailesini telefonla arayarak başsağlığı diledi.

Balıkesir Üniversitesi’nde okuyan Azerbaycan Türkü Mammadaga Safarov, Azerbaycan ordusu saflarında şehid savaşırken şehid oldu. Mühendislik Fakültesi’nde okurken kaydını dondurup cepheye gittiği öğrenilen Safarov’un şehadet haberini rektör Prof. Dr. İlter Kuş duyurmuştu.