Kırgızistan'da seçimlere gösterilen tepki ve gösteriler sonucu Cumhurbaşkanı istifa etmek zorunda kalmış, yerine vekaleten Sadır Caparov getirilmişti.

Sadır Caparov'un Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı görevine aday gösterilmesi ve cumhurbaşkanı vekilinin yetkilerinin Anayasa gereği Milli Meclis (Cogorku Keneş) başkanı  Talant Mamutov'a devredildi.

Cumhurbaşkanlığı basın bölümünün bildirdiğine göre  Talant Mamutov bu vesile ile Kırgızistan vatandaşlarına açıklama yaptı. Açıklamasında şunları söyledi:

"Sevgili yurttaşlar!

Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vekili Sadır Caparov, 14 Kasım'da  Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin belgeleri Kırgızistan  Cumhuriyeti Merkez Seçim ve Referandum Komisyonu'na sundu.

Kanuna göre cumhurbaşkanlığından istifa etti ve sıradan vatandaş olarak diğer adaylarla eşit olarak seçimlere katılabilmek için yetkilerini devretti .

Bu sebeple bugünden itibaren Kırgızistan Cumhuriyeti Anayasası'nın 68. Maddesi gereğince, yeni bir Cumhurbaşkanı seçimine kadar, görevleri Milli Meclis'in başkanı olarak bana verilmiştir.

Sevgili yurttaşlar!

Hürriyet ve adalete değer veren, pek çok badireler gören halkımız, 5-6 Ekim'de yaşanan karışıklıklarının ardından kısa sürede siyasi krizi aşarak barışı ve birliğini güçlendirdi. Kırgızistan şu anda siyasi ve sosyal istikrarı korumaktadır. Kolluk kuvvetleri, mahkemeler, Hükümet ve mahalli yetkililer her zamanki gibi çalışıyor.

Yolsuzlukla mücadeleyi güçlendirmek için kararlı adımlar atılıyor.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yoğunlaştı.

Ülkedeki epidemiyolojik durumu istikrara kavuşturmak için önleyici tedbirler alınmaktadır.

Kırgızistan, yakın ve uzaktaki ülkelerle ortaklığını daha da derinleştirmeye hazır.

Bütün milletler arası taahhütler, önceki ikili ve çok taraflı anlaşmalar ve anlaşmalar tam olarak uygulanmaktadır.

Halkın isteği üzerine anayasa reformu hazırlanıyor.

Asıl görev, 10 Ocak 2021'de yapılması planlanan  başkanlık seçimlerini şeffaflık ve kanunlara uygunluk içinde yapmaktır. Bütün adaylar için eşit şartlar yaratarak halkın iradesinin hür olarak ifade edilmesini sağlamak gerekir.

Devlet başkanının görevlerini üstlenirken, halka ve devlete karşı kişisel bir sorumluluk hissediyorum.

Anayasal haklarımın bir parçası olarak, Cumhurbaşkanı Vekili olarak, halkın barış içinde yaşaması ve ülke bütünlüğünü korumak için elimden gelen her şeyi yapacağım.

Ülkenin vicdan sahibi vatandaşlarının çabalarıma tam destek vereceğine eminim.

Bütün vatandaşlarımı, engellerin ve zorlukların aşılmasına katkıda bulunmaya çağırıyorum.

Görevimizi sadakatle yerine getireceğimize tamamen inanıyorum. "