Azerbaycan'a Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ meselesi çevresinde gelişen olayları görmek ve Azerbaycan'a destek vermek için gelen bir grup Kazak siyaset bilimci, uzman ve gazeteci Gence ve Barda'yı ziyaret etti.

Her iki şehirde de Ermenistan'ın hain terör saldırısına maruz kalan yerleri ziyaret ederek, hasarlı evleri ve aileleri ziyaret ettiler. Gördükleri karşısında hissettikleri dehşeti dile getiren Kazak temsilciler, terör sonucu hayatını kaybeden masumlara açılan ihsan sofrasının etrafında Karabağlı gençlerle ve Barda sakinleriyle sohbet ederek acılarını paylaştı.

Türk Akademisi Başkanının Danışmanı Fuzuli Mecidli, altyynorda.kz sitesi Genel Yayın Yönetmeni Serik Maleyev, abai.kz Genel Yayın Yönetmeni Nurgeldi Usbanov, ea-news.kz Genel Yayın Yönetmeni Nurgali Jusipbay, blogger Almas Altay, siyaset bilimciler Askhat Kasengali, Bauramban Serikbayev , Samat Nurtaza, İslam Kurayev, halk aktivisti Kuanysh Edilkhanov, dünyanın sivillere yönelik teröre kayıtsız kalmaması, çatışma bölgesine ait olmayan barış içindeki şehirlerde silahların kullanılmaması ve faillerin cezalandırılması gerektiğini kaydetti.

Kazak misafirler Azerbaycan'ı kazandığı zaferden ötürü tebrik ederek, kardeş Kazak halkının büyük zafere giden zorlu yolda Azerbaycan'ın yanında yer aldığını, medyada ve sosyal ağlarda büyük destek görüldüğünü belirttiler.