Bugün Azerbaycan'da tanınmış, Serj Sarkisyan'ın Washington'daki Carnegie Center'da Hocalı hakkındaki açıklamalarını aktaran Tom De Waal'ın Ermenistan'ın teslimiyetine karşı tavrını okudum. "Bu Ermeniler için büyük bir yenilgidir" dedi. Halbuki bu şahıs, Ermenilerin yenilmez olduğunu ve onları savaşla yenmenin imkansız olduğunu düşünen ve propaganda yapanlardan biriydi. Bunun gibi düşünen diğer uzmanların sesini hiç duymadım ve seslerinin çoktan kesildiğini düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığında Ermeniler adına konuşan ve anlaşılmaz yanları çok olan tanıdığım uzmanların çoğunun Ermeniler gibi perişan olduğunu düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıllarda Washington'daki ofisinde bu uzmanla tanıştığımda, benim geleceğimi bilerek,  bürosuna Dağlık Karabağ ayrılıkçı rejiminin büyük bir "bayrağını" astı. Tabii beni kırmak ve benimle tartışmak için bu bayrağı astı. Ama bu ayrıntıyı görmezden geldim ve bu konuyu tartışacak olursam, bu "bayrak"ın varlığını tanıma anlamına geleceğini düşündüm. Bu yüzden hiç dikkat etmedim.

Sohbet sırasında bu meseleyi nasıl çözersiniz diye sorulduğunda, "Ermeniler toprakları barışçıl bir şekilde terk etmezler, savaş yoluyla bu toprakları geri alacağız" dedim. "Bu küçük toprak parçası için savaşa mı gireceksiniz?" diye sordu. Neden olmasın dedim. Peki araziyi nasıl geri alacaksınız? "Enerji projeleriniz var, ekonominiz çöküyor ..." dedi. Ana izlenim, işgal edilen yedi bölgenin tamamen görmezden gelinmesi ve sadece Ermenilerin yaşadığı bölgenin öne sürülmesiydi...

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri'nde konuştukları sırada, "boru hatlarınızın temas hattından kaç kilometre uzakta olduğunu biliyorsunuz" tehdidiyle karşılık verdiler. Bu hem hükümet hem de uzmanlar topluluğu tarafından söylendi. Başkan Bush ve ardından Obama yönetimi, Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya Koordinatörü Daniel Fried toprak meselesini gündeme getirir getirmez, bu boru hatlarının Ermeni kuvvetlerinden uzaklığını hesapladı ve savaş çıkarsa Ermenilerin bu boru hatlarının kontrolünü ele geçireceğini söyledi. Başka bir deyişle, saldırganı açıkça desteklediler ve onlara meşruiyet kazandırdılar, Azerbaycan'ı sindirdiler ve işgalin devamına hizmet ettiler.

Bu düşünceleri yazmaktaki amacım, Azerbaycanlı okur ve aydın çevrenin kimin Azerbaycan'ın dostu olduğunu ve kimin Ermeni işgalini her zaman suçladığını bilmesidir. Kimin uzman ve kimin lobi uzmanı olduğunu bilmelerini sağlamalıyız. Bu uzmanlar her zaman Dışişleri Bakanlığı'na ve diğer devlet kurumlarına Ermeni taraftarı iddialar sunarlar. İşleri topraklarımızda matematiksel bir denklem inşa etmek ve geçimini sağlamak için yüzlerce farklı duruş sergilemekti.

Azerbaycan ordusu bu tür uzmanların çoğunun ekmeklerini şimdiden kesti. Azerbaycan ordusuna sevgiler!

Elhan Mehdiyev