Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı basın servisinden Karabağ'daki ateşkesi denetleyecek olan Türk-Rus ortak merkezinin kurulmasıyla ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, "Ortak Çalışma Grubu’nun Azerbaycan’da kurulacak ve ateşkesi ve tüm askeri operasyonların durdurulmasını izleyecek Ortak Merkez’in organizasyonu ile bağlantılı olarak en kısa sürede faaliyete geçeceğini belirtmekten memnuniyet duyuyoruz.

Ortak Merkezin faaliyetlerinin ateşkes üzerindeki kontrolün etkinliğinin artırılmasına ve böylece bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. " denildi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karabağ'da oluşturulacak ateşkesi izleme gücüyle ilgili nihai belgeyi dün Milli Savunma Bakanı Akar'la Rusya Savunma Bakanı Şoygu'nun imzaladığını söyledi. Çavuşoğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

"Sadece işgal edilmiş toprakların geri alınması değil, bundan sonra atılacak adımlarda da Azerbaycan ne isterse biz öyle yapacağız. Minsk Üçlüsü'nün de buradan ders çıkarması gerekir. Fransa'nın bu süreçte son derece yanlış bir tavır sergilediğini söylemek gerekir. Fransa eş başkan olarak ateşkes sürecinde de olumsuz davrandı. Her seferinde Ermenistan'ın yanında tutum aldı.

İşgal edilmiş Azerbaycan topraklarının tamamı Azerbaycan'a verilecek. Diğer taraftan bu anlaşmanın altında Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın imzası var. Yine bozarız derlerse, üç defa bozdular bedelini ödediler. Yine bedeli öderler. Azerbaycan kan dökmeye hevesli değil. Bundan sonra tercih Ermenistan'ın.

Burada barış olursa bundan herkes faydalanır. En çok bölge ülkeleri faydalanacak. Bunun için de Ermenistan da var, buradaki fırsatları düşünmeliler. İşgal ve kavga yerine, refahı düşünmeliler. Burada yollar kısaldıkça, koridorlar açıldıkça herkes kazanacak. Özellikle Nahçivan'la açılacak koridorla Azerbaycan ve Türkiye kazanacak. Maliyetler azalacak, ticaret yapacak kardeşlerimiz de faydalanacak.

Burada Rusya'nın rolü neyse, bizim de rolümüz o olacak. Merkez ihlal olursa bunu tespit eder. Bu ihlale karşı hangi tedbirlerin alınacağı dahi birlikte belirleyeceğiz. Yarın Rusya'dan gelecek heyetle bunun esaslarını konuşacağız. Merkezin çok önemli bir işlevi olacak. Türkiye ve Rusya birlikte bu işlevi üstlenecek. Kardeş Azerbaycan'ın isteği de buydu. Sonuçta bu anlaşma dün imzalandı.

Bu büyük bir zaferdir, büyük bir başarıdır. Kendi topraklarını almak için şehit düşen askerlerimize de sivillerimize de Allah'tan rahmet diliyoruz. Gerçekten Azerbaycan ordusunun başarısı bizleri de gururlandı. Buradaki sevinç Türkiye'de de paylaşıldı.

Devlette devamlılık vardır. Ateşkes anlaşması üç ülke arasında olmuştur. Yönetimler gelir geçer, anlaşmalar bakidir. Bu anlaşmanın amacı belli. Ateşkes ve sorunun geri kalan kısmının diplomasi yoluyla çözülmesidir. ERmenistan umarız doğru olanı tercih eder ve en nihayetinde Ermenistan halkının faydasına olur. İhlaller olursa, neler yapılacağının usullerini yarın ortak çalışma grubunda belirledikten sonra sizlerle paylaşacağız.

Azerbaycan topraklarında Azerbaycan'ın tespit ettiği yerlerde merkez kurulacak. Hangi şehirde merkez ve şubelerin olacağını ev sahibi ülkenin istişaresinde karar vereceğiz. Azerbaycan, Türkiye ve Rusya bunları birlikte istişare edecek ve Azerbaycan'ın oluruyla karar verilecek.

İhtiyaç olursa tezkere Meclis'ten geçer. Daha önce Suriye ve Libya için geçti. İhtiyaç duyulursa, hele hele söz konusu Azerbaycan olursa, Meclis'in de böyle bir talebi şevkle destekleyeceğini düşünüyoruz."