Samruk-Kazuna Pharmacy LLP yönetim kurulu başkanı Yerhat Iskaliyev, Kazakistanda ilaç sanayiinin ülkede en çok  ihtiyaç hissedilen ilaçları üretmeye başladığını söyledi.

Iskaliyev, "Yeni korona virüsü (COVID-19) salgınını da dikkate alarak maksimum kapasite ve üç vardiya çalışma formatında üretime başlayan yerli üreticilerimize teşekkür ediyorum. Yerli üreticilerin ilaçları üretim bandından çıkıp doğrudan hastanelere gidiyor. En çok ihtiyaç hissedilen ilaçlar için üretim sistemi yeniden yapılandırıldı." dedi.

Iskaliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti'nin, ülkenin ilaç güvenliğini sağlayacak ve 2025'e kadar (2020 -% 30) en az% 45'lik yerli ilaç üretimi pazar payına sahip olmasının hedeflendiği,  ilaç sanayiinin buna göre geliştirilmesi için kapsamlı bir plan hazırladığını hatırlattı.

“Yerli üretimin geliştirilmesi için güçlü bir teşvik, dünya ilaç sanayicilerinin önde gelen 50 büyük firmasından, örneğin Pfizer, Bayer, Sanofi gibi devlerin kazakistan'a çekilmesinin yanı sıra yerli araştırma enstitülerinin, tıp üniversitelerinin bilimsel laboratuvarlarının, Ar-Ge merkezlerinin katılımı, dünyanın büyük ilaç sanayicileri ile etkileşimin geliştirilmesi, ilaç sanayiinin serbest ekonomik bölgelerde ve sanayi bölgelerinde konuşlandırılmaları sağlanacak."