2020 yılı sonuna kadar Türkmenistan'da 25 milyon gölgelik, meyve ağacı fidanı ve asma fidanı dikilecek. Bu sayı, ülkenin ebedi tarafsızlığının 25. yıldönümünü temsil ediyor.

Ağaç fidelerinin bir kısmı 7 Kasım'da Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un katılımıyla ülke çapında bir meyve bahçesinde dikildi. Faaliyete ayrıca Hükümeti üyeleri, bakanlıkların ve dairelerin üst düzey görevlileri ve temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Dün (7 Kasım 2020) ülke çapında düzenlenen dikim törenlerinde her Türkmenistan vatandaşı için 30 ağaç fidanı dikildi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı'nın bu yıl 31 Ocak'ta imzaladığı "2020 Yılında Ülkemizde Ağaç Dikimine Dair" Kararı gereği Türkmenistan'da 2020 yılı sonuna kadar 25 milyon gölgelik,  meyve ağacı ve asma fidanı dikilecek. Bu iş, ülkenin ekolojik refahı da dahil olmak üzere, ulusal bahçecilik programının ülkemizde uygulanmasını dikkate alarak, Devletin Ebedi Tarafsızlığının 25. yıldönümüne adanmıştır.

Yeşil diplomasinin kapsamlı gelişimi alanında Birleşmiş Milletler ve diğer saygın kuruluşlarla işbirliği konusunun, Tarafsız Türkmenistan'ın dış politikasının önceliklerinden biri olduğu unutulmamalıdır. Bugün Türkmenistan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Çevre Programı, Dünya Çevre Fonu, Uluslararası Aral Denizini Kurtarma Fonu, Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi ve diğer birçok uluslararası ve bölgesel yapı ile aktif olarak işbirliği yapmaktadır.

Bu bağlamda, Türkmenistan'ın dünya toplumunu Aral Denizi'ndeki ekolojik felaketle yakından ilgilenmeye çağırdığını belirtmek önemlidir.

Aral Denizi'nin kuruması sonucu Aral Denizi bölgesinde meydana gelen hava kirliliği, Aral Denizi bölgesi ve bitişiğindeki alanların doğası, iklimi ve genel yaşayabilirliği üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahiptir.

Türkmenistan'ın AGİT'teki başkanlığı sırasında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ülke adına 12 Nisan 2018 ve 28 Mayıs 2019 tarihlerinde "Birleşmiş Milletler ve Aral Denizini Kurtarmaya Yönelik Uluslararası Fon arasında İşbirliği" Kararı kabul etti. vurgulamak gerekiyor.

Bu bağlamda, Türkmenistan'ın BM Genel Kurulu'nun mevcut 75. oturumunda, Türkmenistan Devlet Başkanı'nın Rio + 20 Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde Aral Denizi Havzası için özel bir BM programı oluşturma önerisini uygulamaya devam edeceği belirtilmelidir. Ülkenin ayrıca, Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu'nun (ESCAP) Mayıs 2021'deki bir sonraki toplantısı çerçevesinde Türkmenistan'ın gelecekteki Özel Aral Programı için taslak bir taslak konsept ve yapı sunması bekleniyor.

Hazar Denizi'ndeki biyolojik çeşitliliğin ve ekolojik dengenin korunması, Türkmenistan'ın bölgesel ve uluslararası düzeydeki ekolojik etkileşimlerinin önceliklerinden biridir. Bugün ülke, yakın gelecekte Deniz Çevresinin Korunmasına ilişkin Çerçeve Sözleşme Taraflarının düzenli bir toplantısında ele alınacak yeni bir Hazar Çevre Programı Konsepti geliştirmiştir.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan