Azerbaycan Cumhuriyeti yetkilileri son 30 yıldır işgal altındaki Karabağ'daki yer altı ve yerüstü kaynaklarımızın sömürülmesine karışan bir dizi Ermeni ve yabancı şirketi ve bunların sahiplerini listelemeye, aramaya ve kovuşturmaya başladı.

Sirmakes'in Sukovuşan'da 2015 yılından beri havyar üretim tesisi ve Hankendi'nde bankası (Artsahbank) vardı. Sirmakes Golden Fish adlı bu tesisten yılda 40-50 ton siyah havyar ihraç ederdi. Sukovuşan'ı Azerbaycan aldı. Hankendi'nde bankalar da kepenk kapatacak. Bankaların yüzde 47.9 hissesi yasadışı mahalli Ermeni yönetimine ait.

Birkaç gün önce Zengilan bölgesinin Vecnali köyündeki demir dışı metal yataklarının yasadışı olarak sömürülmesine finansal yatırımcı olarak katılan dünyaca ünlü İsviçre saat markası Franck Muller Group'un kurucularından ve CEO'su olan  Vartan Sirmakes, Kalbecer ve Laçin'de de yasadışı hidroelektrik santral (Madagiz köyü yakınlarında) işletti.  Hazırlanan raporda Azerbaycan ordusunun Vecnali köyü dahil Zengilan'ın büyük bir bölümünü kurtardığı, Laçin ve Kelbecer bölgelerinin kontrolünü ele geçirdiği, hem altın yataklarına hem de hidroelektrik santrallerine el konulduğu kaydedildi.