Azerbaycan ordusu 27 Eylül saldırısının ana hedefi olan tarihi şehre ulaştı. Şiddetli savaşlar onların lehine sona ermek üzere.

Bu, ünlü Fransız gazetesi Le Monde tarafından bildirildi.

Şuşa'nın savunucuları bir kargaşa içindedir. Vadideki Stepanakert'teki (Khankendi - akt. Oxu.az) hastaneye ambulansla onlarca yaralı, kanlı, yorgun insan götürüldü.

Savaşçıların geri kalanı bitkin durumda, yol boyunca askeri üniformalarını çıkarır ve savaşa dönüp dönmeyeceklerini bilmeden dağa inerler. Bu savaşın belirleyici günü gibi.

Stepanakert'teki "yetkililerin" inkarlarına rağmen 6 Kasım Cuma günü Azerbaycan kuvvetleri lehine çatışma başladı.

Bakü birliklerinin Şuşa'ya yaklaşarak Ermenistan'la savaş sırasında (1988-1994) kaybedilen Dağlık Karabağ'ı geri almayı hedeflemesinin üzerinden yaklaşık bir hafta geçti.

Daşaltı köyü yakınlarındaki ormanlarda bir süre ana savaş operasyonları devam etti. Bu savaşlar çok zordu. Özel kuvvetler, şehri nasıl savunacaklarını öğrenmek için Şuşa çevresindeki yollarda üç gün boyunca keşif operasyonları düzenledi.

Stepanakert'i Ermenistan ile Şuşa ve Laçin koridorlarına bağlayan ana yol 4 Kasım'da bu saldırılar sonucunda kapatıldı.

Siyasi ve Dini Karakterler

Şuşa, Bakü'nün 27 Eylül'de başlattığı saldırının ana hedefi ve kilit rolü. Ermenistan'ın işgalinden önce, bu tarihi şehir Azerbaycan'ın kültür merkezi olarak kabul ediliyordu ve her iki taraf da onu siyasi ve dini bir sembol olan Karabağ'ın Kudüs'ü olarak görüyordu. Öte yandan Shusha, Stepanakert'e bakan bir dağın tepesine inşa edilmiş, taş duvarlarla çevrili stratejik bir kale şehridir.

Hastanenin acil servisinde bacağından yaralanan bir asker, "Azerbaycanlılar Şuşa'ya ulaştı. Şehirde çatışmalar devam ediyor. Kalaşnikof saldırı tüfeğiyle savaşıyoruz" dedi.

Tekerlekli sandalyesini reddediyor ve kendi başına hareket etmeye çalışıyor. Çevresinde kaos var. Arabadan yedi yaralı alındı. Yaralanmaları, göğüs göğüse çatışmaların sürdüğünün kanıtıdır. Sayısız ambulans var. Yaralı askerler arabada üst üste yığıldı. Birkaç gün önce bu ambulanslar her saat başı Daşaltı'ndan yaralı Ermeni askerleri getirdiyse şimdi her 10 dakikada bir ambulans geliyor.

Ağır Yaralanmalar

Boynundan vurulan eski bir Ermeni askeri "Mucizevi bir şekilde kurtuldum" dedi.

"Kardeşim ve ben Şuşa'nın kuzeyindeki Stepanakert yolunda kavga ediyorduk. Saldırılar o kadar güçlüydü ki geri çekilmek zorunda kaldım. " Azerbaycanlı keskin nişancılar onu Stepanakert'ten dört kilometre ötede vurdu, bu da ağır bombalar altında kalan Hankendi'nin artık Azerbaycan askerlerinin saldırılarına karşı sigortalı olmadığı anlamına geliyor."

Hastaneye gelen bazı erkekler için savaş bitti. Ciddi yaraları var ve tek çıkış yolu, acil ameliyat için kuzeyden (Kelbecer) karayolu ile Erivan'a gönderilmek. Laçin'e giden yol kapalıdır.