Rusların ilhak ve  işgal ettiği Kırım’da dünyayı etkisi altına alan korona virüsü (COVID-19) salgını hızla yayılmaya devam ederken ve korona virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Kırım sakinleri, eczanelerde, işgalcilerin idari sınırda el koyduğu ilaçlar da dahil olmak üzere Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçların bulunmadığını duyurmuşlar.

İşgalci sınır görevlileri, Ukrayna’nın ana kısmı ile Rus işgali altında bulunan Kırım arasındaki sınırda yeni tip korona virüsü (COVID-19) tedavisinde kullanılan ilaçlara el koydu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İşgalci sınır görevlilerinin, Ukrayna’nın ana kısmı ile Rus işgali altında bulunan Kırım arasında yer alan sınırdaki Kalançak kontrol noktasında, yazılı şekilde beyan edilmeyen ilaçları yarımadaya götürmeye çalışan "Rusya vatandaşı kadını" gözaltına aldığı bildirildi. Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Gümrük İdaresinden yapılan açıklamada, kadının Kırım’a yasa dışı şekilde toplam fiyatı 2 bin 500 dolar olan 92 kutu ilaç götürmeye çalıştığı ifade edildi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı