ABD'de seçimler oldu. Bizi ilgilendirmiyor ama bizde ilgilenen çok. Bu kadar zaman geçti. Bizde olsa atı alan Üsküdar'ı geçerdi. Orada ne atı alan var, ne atı alıp Dallas'ı geçen.

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından “Oy sayımını durdurun” çağrısı yapmış. Galiba oyları çalındı diye mahkemeye başvuracakmış.

ABD'de halen kesin olarak sonuçlanmayan başkanlık seçimlerinde çekişmeli geçen eyaletlerde oy sayım işlemleri devam ederken, Demokratların başkan adayı Joe Biden memleketi Delaware'de halka sesleniyor.

Biden'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: Donald Trump bu seçimin sonucunu kabul etmek istemiyor ama halk istiyor. Hükümetin insanlar için olduğunu düşünün. Burada halk yönetiyor. Dolayısıyla buna göre harekete geçin. Amerikan başkanının kim olacağını halk belirleyecek. Seçim gecesinden sonra artık şimdi, delege oylarının 270'ine ihtiyacımız olduğu net. Sayım bittikten sonra kazanan olacağımıza eminim.

ABD’de gayet çekişmeli geçen başkanlık seçimlerinden oy sayımı devam ederken Trump’ın ekibi, yarışın küçük farklarla sürdüğü Nevada’daki sayım için dava açacağını duyurdu. Trump’ın kampanyasından yapılan açıklamada, “Cuma günü Trump’ın 4 yıl daha görevde kalacağı belli olacak” denildi.

Bakalım, bizim sömürge kafalı vatandaşlarımız, önümüzdeki dört yıl turp mu kesecek, bidon mu delecek...