Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından İtalyan La Republica gazetesine bir mülakat verdi. Sohbet esnasında “Savaşın daha fazla kan dökülmesine neden olursa, ortaklığı etkileyeceğinden korkmuyor musunuz? ” bir soruya da şöyle cevap olarak verdi:

“Ben öyle düşünmüyorum. Birincisi, bence savaş ne kadar erken biterse o kadar iyi. Böyle bir teklifte bulunduk ve teklifimiz çok yapıcıydı. Bir aydan fazla bir süredir defalarca söyledim ve tekrar söyleyebilirim ki, eğer Ermenistan Başbakanı kalan bölgeleri boşaltmayı taahhüt ederse, bugün durmaya hazırız. “

“Uzlaşmalar sorulduğunda, her zaman kararlılıkla konuşuyor. Ancak kendi kaderini tayin, uzlaşma konusu değil. Uzlaşma, işgal altındaki  bütün bölgelerin BM Güvenlik Konseyi kararlarının ve temel ilkelerin uygulanmasına uygun olarak boşaltılması olmalıdır.

Temel ilkeler, ilk beş ilçe ve ardından iki ilçenin boşaltılması gerektiğini söylüyor. Zaten tek taraflı olarak dört bölgeyi kurtardık. Bu sebeple askerlerini işgal altındaki Ağdam, Kelbecer ve Laçin bölgelerinden çekeceğini söylemelidir. Ancak bir açıklama yapmıyor. Bu da savaşın durmasını istemediğini gösteriyor.

Biz hazırız. Yaptığımız işin ortaklarımızla herhangi bir probleme yol açacağını düşünmüyorum. İtalya ile özel ilişkilerimiz var. Stratejik Ortaklık Belgesi adlı bir belgeyi imzaladık. Salgın öncesi İtalya’ya resmi bir ziyaretim vardı, çok başarılıydı ve büyük planlarla döndük. Pandemi onlara biraz müdahale etse de bu planları uygulayacağımıza eminim. Ancak bu planlar esas olarak enerji sektörüyle ilgili değildi. Sanırım bütün enerji planlarımızı yerine getirdik. Sanırım bugün İtalya petrol tedarikinde ana ticaret ortağıyız ve yakında TAP’ın açılışını kutlayacağız. Böylece Güney Gaz Koridoru tamamlanacak.

Ayrıca birçok İtalyan şirketi uzun yıllardır Azerbaycan’da başarıyla faaliyet gösteriyor. Daha fazla İtalyan firmasını müteahhit olarak davet etmeyi planlıyoruz. Bu arada, burada birçok önemli petrokimya projesini tamamladılar ve Cumhurbaşkanı Mattarella ile açılış törenine katıldık.

Dolayısıyla bu çatışmanın sadece İtalya ile değil, herhangi bir ülke ile ilişkilerimizi de etkilemeyeceğine inanıyorum. Bundan eminim. ”