Dağlık Karabağ’daki “Ermeni askeri rejiminin liderlerinden” General Arkady Karapetyan, sosyal medyada Azerbaycan ordusunun Şuşa’ya yaklaşmakta olduğunu kabul eden bir video yayınladı.

Azerbaycan karşısında tutunamayan askerinin Ermenistan’a gireceğini iddia ederek bütün Ermenileri yardım etmeye çağırdı.

“Ermenistan’da insanlar neler olup bittiğinin farkında değiller. Şuşa çevresinde kavga sürüyor. Size ne dediler bilmiyorum, ama savaş neredeyse Şuşa’nın duvarlarına ulaştı. Bunu size haber vermek için söylüyorum, panik yaratmak için değil. Gönderdiğiniz tatlı ve kuruyemişlere değil, yardımınıza ihtiyacımız var. Aksi takdirde askerlerlerimizle biz Ermenistan’a geleceğiz. Birleşmiş Ermeni halkıysak gelin ve yardım edin. Ya da bize yalnız olduğumuzu söyleyin. Hava sahasını kapatmak için modern silahlara ihtiyacımız var. Karabağ’da herkesin gördüğü ve bildiği bir sır değil. Karapetyan, “Bugün havadan gelenler tarafından bombalanıyoruz ve bu konuda hiçbir şey yapamayız.” dedi.

Arkady Karapetyan’ın en ünlü Ermeni komutanlarından biri olduğu unutulmamalıdır. 1958’de Hankendi’de doğdu. 1970’lerden beri Dağlık Karabağ’daki Ermeni ayrılıkçı hareketine gizlice dahil olmuş ve 1990’ların başında en aktif Ermeni ayrılıkçılarından biriydi. 1988’de kurulan Karabağ Komitesi’nin bir üyesi, ayrılıkçı Krunk örgütünün başkan yardımcısı ve Taşnaktsutyun’un aktif bir üyesiydi.

Unutulmamalıdır ki dün sözde Dağlık Karabağ rejiminin “başkanı” Arayik Harutyunyan, Azerbaycan ordusunun Şuşa’ya 5 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.

Arayik Harutyunyan, şehri ele geçirmek isteyen Azerbaycan ordusunun ilerleyişini sürdürdüğünü belirtti.

Harutyunyan kentin tarihi katedrali dışında kaydettiği video mesajında bütün Ermenilere, şehri savunmaları çağrısı yaptı.

Ermenice adı Şuşi olan Dağlık-Karabağ’ın merkezindeki Şuşa, hem Azerbaycan Türkleri hem de Ermeniler için tarihi öneme sahip.

Stratejik açıdan da önemli bir noktada bulunan Şuşa, Dağlık Karabağ’ın en büyük kenti Hankendi’yi (Ermenice adı Stepanakert) Ermenistan’a bağlayan yol üzerinde bulunuyor.