Savaş başlamasından önce bile Ermenistan, ordudaki eksiklikleri kapatmak için yabancı paralı askerleri ve teröristleri Karabağ’a çekmeye başlamış. Dünyaya “Azerbaycan birliklerinde Suriyeli mücahidler var” yalanını yayan Ermenistan’ın maskesi düştü.

Azerbaycan Ordusu’na karşı savaşların ve ciddi yenilgilerin başlamasının ardından Ermenistan hükümeti bu süreci tam anlamıyla hızlandırmıştır. Ermeni ordusunun uğradığı ciddi kayıplar göz önüne alındığında, bu beklenen bir durumdu. Ermenistan, yabancı vatandaşları diaspora aracılığıyla savaşmaya çekiyor. Bu amaçla özel uçuşlar bile var. Ermenistan, çoğunlukla Fransa, Kanada, Lübnan, İspanya, Yunanistan ve diğer ülkelerden paralı askerler çekiyor.

Çatışmada öldürülen çetelere verilen yabancı pasaportlar da bunu kanıtlıyor. Azerbaycan Ordusu, Yunan vatandaşları Aren Osipov, İspanyol vatandaşı Armen Knyazyan, Fransız Arthur Ohannisyan, Kanadalı Christopher Artin, Lübnanlı Gevorg Hajiyan, Suriye’den Stepan Keşişyan ve daha birçok aşırılık yanlısı paralı askerini öldürdü.

Vahang Çakalyan, Gürcistan’da bölücülük suçundan 10 yıl hapse mahkum edilmiş, 2013 yılında af kararıyla serbest bırakılmıştı.

Şu anda Ermenistan yabancı paralı askerlerle Azerbaycan’a karşı savaşmaya devam ediyor. Bu savaşlara Rusya ve Gürcistan vatandaşı olan ünlü Ermeni ayrılıkçı Vakhang Çakhalyan da katılıyor. Haberlere göre Vakhang Çakhalyan şu anda kuzey cephesindeki sığınaklarda saklanıyor.

Milletvekili Arzu Nagiyev, Trend’e verdiği demeçte, aslında Avrupa’nın kendisinin Ermeni kökenli radikallerden kurtulmak istediğini, dolayısıyla Karabağ’a gelip savaşmalarına ciddi bir engel olmadığını söyledi. Birinci Karabağ Savaşı sırasında Ermeniler işgal altındaki Azerbaycan topraklarında yasadışı yerleşimlere aktif olarak katılmışlardır ve yerleşimin asıl amacı terörist grupları siviller adı altında yerleştirmekti:

“Terörist gruplar ve paralı askerler getiriyor ve sivil taklidi yapıyorlar. Buradaki bir başka nokta da son zamanlarda bir dizi Avrupa ülkesinden Ermeni radikal ve milliyetçilerin Dağlık Karabağ’da savaşmaya gelmeleridir.

Aslında burada Avrupa ülkelerinin de kendi çıkarları var. Ana hedeflerden biri, Avrupa’nın bu Ermeni kökenli radikallerden kurtulmak ve bu radikallerin ülkeyi terk etmeleri için koşullar yaratmak istemesidir. Diğer bir deyişle, Avrupa devletleri Ermeni kökenli radikalleri tartışmasız ve kültürel olarak topraklarından sürüyor. Onlar da buraya ‘vatansever’ bir ruhla savaşmaya geliyorlar, silaha sarılıyorlar. Avrupa aynı anda iki problemi birden çözüyor, yani radikal Ermenileri topraklarından atıyor ve bunu yaparken de Ermenilere yardım ettiğiğini iddia ediyor.”