Türkmenistan'ın Lebap vilayetine bağlı Sayat'ın 69 yaşındaki sakini Hemra Babayev dev bir salatalık yetiştirdi.

Aslında, sadece 3 sıradışı salatalık büyüdü. Bunlardan birinin ağırlığı 27 kg 134 g, uzunluğu - 96 cm, çevresi 85 cm, ikinci salatalık 21 kg ağırlığında ve üçüncüsünü çiftçi  tartmadı.

Karısı Zöhre Babayeva ile birlikte 20 dönümlük arazi kiraladılar ve bahçeyi restore etmek için Sayat çevre bakım departmanı ile bir anlaşma imzaladılar.

Şimdi aile siteden iyi bir hasat alıyor, burada farklı çeşitlerden 100'den fazla ağaç meyve veriyor: Armut, kiraz, incir, kayısı, erik, kiraz vb.

Çiftçi, ağaçların arasına domates, patlıcan, salatalık ve çilek yetiştirdiği bir sebze bahçesi kurdu. Toprağı gübrelemek için çiftlik hayvanlarından elde edilen gübre kullanılmaktadır.

Hemra Babayev'in sıra dışı salatalığı çatıda büyüdü. Bir salatalık bitkisinin, Hemra'nın pek dikkat etmediği samanlığın çatısına çıkacak kadar uzandığı ortaya çıktı. Çatıya çıkan büyük oğlu Merdan, kocaman salatalıkları görünce çok şaşırdı. Baba sebzelere dokunmamayı ve zamanını beklemelerini istedi. Mahsul 31 Ekim'de hasat edildi. Salatalık yedi ayda büyüdü.

Hemra Babaev: " Kimse ona özel olarak bakmadı. Çileklerin yetiştiği yataklarda salatalıklar büyüyordu. Ve o sadece çileklere verdiğim gübreyle beslendi.

Çift, geçen yıl büyük bir salatalığın da büyüdüğünü söylüyor ancak bununla kıyaslanmıyor.

Bir çiftçi dev salatalığının Guinness Rekorlar Kitabı'na kaydını yaptırırsa bu yeni bir dünya rekoru olur. Şu anda rekor, 12,5 kg ağırlığında bir salatalık yetiştiren Büyük Britanya'dan Alpha Cobb'a ait.