Süleyman Askeri

Bu yıl koronavirüs sebebiyle grip aşısında talep patlaması yaşandı. Ancak Mecnun Leyla'sına, Kerem Aslı'ya, Ferhat Şirin'e kavuştu mu da vatandaş aşıya ulaşsın.

Eczanelerde grip aşısı almak isteyenler için yapılan listeler iptal edildi.

Grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek.

Artık renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü. Son bilgiye göre aşılar renkli reçete sistemine entegre edilecek. Uyuşturucu olarak kullanılan ilaçlar gibi takibe alınacak. Buna en çok aşı muhalifleri sevinmiştir.

Kronik hastalıkları ve öncelikli hasta gruplarından başlanması gerekiyor. Henüz formatları resmi olarak açıklanmadı, ama aile hekimleri üzerinden reçete sistemine girilecek.

Ancak COVID 19 test kitlerini kimlerin kullandığını bilenler bu kriterlere inanmıyor. Devlet kapısında makbul işadamlarının test kitlerini evlerinde kullanmaları sosyal medyada paylaşılmıştı.  Sağlık Bakanı yapılanın bir bedeli olacağını söylemiş ama kimse bedel ödememişti. Bugün de aynı testlerin başta siyasetçiler olmak üzere bazı kişiler tarafından düzenli olarak kullanıldığı konuşuluyor.

Grip aşılarının neden az getirildiği bir muammadır. Yoksa döviz sıkıntısı mı var?

Gelecek aşının da sağlık personeli ve risk grubundan önce yine siyaset ve iş dünyasının hatırlı adamları ve yakınları tarafından kullanılacağı iddiası dillere çoktan düştü.