27 Eylülde Ermeni saldırısına karşı taarruza geçilmiş, Azerbaycan ordusu işgal altındaki toprakları kurtarmaya başlamıştı.

Cebrayıl ve Fuzuli'den sonra müjde beklediğimiz Şuşa konusunda net bir sonuç açıklanmazken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni işgali altındaki Zengilan şehir merkezi ve 6 köyü ile Fuzuli, Cebrail ve Hocavend'e bağlı 18 köyün işgalden kurtarıldığını açıkladı. Böylelikle kurtarılan yerleşim birimi sayısı 103'e ulaştı. Aldığı mevzileri Ermeni güçlere vermeyen Azerbaycan Ordusu dün gece ise Ermenistan güçlerine ait 2 adet T-72 tank, 4 adet Grad füze sistemi, 1 adet D 30 obüs ve 4 nakliye aracını imha etti.

Karabağ'da ateşkesi bitiren Ermenistan başbakanı Paşinyan, Rusya lideri Putin'i, Fransa cumuurbaşkanı Macron'u, Almanya başbakanı Merkel'i, Avusturya, ABD, Belarus ve bir çok ülke yetkilisini ve Birleşmiş Milletler Genel sekreterini telefonla arayıp yardım istedi.

Azerbaycan cumhurbaşkanı Aliyev, daha önce "it gibi kovalıyoruz" dediği Ermenistan'a yine ağır sözlerle yüklendi: "Dilenci gibi yalvarıyorlar" dedi.